Zmieniamy router na nowy

Zastanawialiście się, jaki jest najbardziej oczywisty sprzęt domowy / w pracy który w pierwszej kolejności odpowiada za to czy jesteśmy online? Ano tak właśnie, jest to router.

Kiedyś wybór był bardzo prosty, miał działać i tyle. Obecnie jednak router musi sprostać o wiele większym wyzwaniom. Ma być i centrum mediów, ale też obsługiwać w jednym czasie wiele różnych urządzeń. Wystarczy paru osobowa rodzina, aby nagle było i kilka komputerów i parę smartfonów i może jakiś tablet, a może konsola plus smart tv etc. etc. i kwestia tego jaki wybierzemy router ma wpływ na komfort pracy, gdy jednocześnie z danej sieci WiFi zaczyna nam intensywnie korzystać wiele urządzeń.

Obecnie przerabiam już chyba większość możliwych łącz z DSL/ADSL/LTE włącznie i routerów przewija się całkiem sporo. Ba, routery DSL/ADSL podpinam pod bramki LTE bo i tak warto korzystać z dodatkowych funkcji najnowszych routerów. Obecnie co prawda czekam na Kicstarterową Limę do zarządzania dyskami w sieci, niemniej najnowsze routery całkiem nieźle sobie radzą i z takimi zadaniami.

Archer-C2(UN)1.0-L

Dzięki TP-Link, trafił do mnie ich najnowszy router Archer C2, który przez najbliższe tygodnie będę testował na paru łączach.Nawet jeśli obecnie nie macie najnowszego sprzętu w domu warto wybrać router 802.11ac

WŁAŚCIWOŚCI TRANSMISJI BEZPRZEWODOWEJ
Standardy bezprzewodowe IEEE 802.11ac/n/a 5GHz
IEEE 802.11b/g/n 2.4GHz
Częstotliwość pracy 2.4GHz oraz 5GHz
Prędkość transmisji 5GHz: do 433Mb/s
2.4GHz: do 300Mb/s
Czułość odbiornika 5GHz
11a 6Mbps: -91dBm, 11a 54Mbps: -74dBm
11ac HT20: -66dBm, 11ac HT40: -64dBm, 11ac HT80: -61dBm,
11n HT20: -71dBm, 11n HT40: -69dBm
2.4GHz
11g 54M: -74dBm
11n HT20: -72dBm, 11n HT40: -69dBm
EIRP <20dBm(EIRP)
Funkcje transmisji bezprzewodowej Włączanie/wyłączanie transmisji bezprzewodowej, most WDS, WMM, statystyki transmisji bezprzewodowej
Bezpieczeństwo transmisji bezprzewodowej 64/128bitowe szyfrowanie WEP / WPA / WPA2,WPA-PSK / WPA2-PSK
FUNKCJE OPROGRAMOWNIA
Typ połączenia WAN Dynamiczne IP/Statyczne IP/PPPoE/
PPTP(Dual Access)/L2TP(Dual Access)/BigPond
DHCP Serwer/klient DHCP, lista klientów DHCP, rezerwacja adresów
Funkcja Quality of Service WMM, kontrola przepustowości
Przekierowanie portów Serwery wirtualne, Port Triggering, UPnP, DMZ
Dynamiczny DNS DynDns, Comexe, NO-IP
VPN Pass-Through PPTP, L2TP, IPSec
Kontrola dostępu Kontrola rodzicielska, lokalna kontrola dostępu do panelu zarządzania, lista hostów, harmonogram dostępu, zarządzanie regułami
Zabezpieczenia zapory sieciowej Ochrona przed atakami DoS, zapora sieciowa SPI, filtrowanie domen, adresów IP i MAC, wiązanie adresów IP i MAC
Protokoły Obsługa IPv4 oraz IPv6
Udostępnianie urządzeń USB Serwer Samba(udostępnianie dysków)/serwer FTP/serwer mediów/serwer druku
Zarządzanie Kontrola dostępu
Zarządzanie lokalne
Zarządzanie zdalne
Funkcja Guest Network 1 sieć 2.4GHz
1 sieć 5GHz

 

Warto mieć pod ręką tani router i taki z półki Archera czy też stojący u mnie Fritz! i porównać jest pod dużym obciążeniem. U mnie to przez większość dnia np. 3-4 smartfony, 2 tablety, 3-4 komputery, Dysk NAS, TM, odtwarzacz, smart tv, konsola … i dla łącza 10/1 widać co może zdziałać dobre zarządzanie pakietami i wydajne WiFi. Oczywiście dla nerdów istnieją alternatywne firmware dla paru modeli znanych na rynku, niemniej ostatnio preferuję podejście Apple, czyli włącz i korzystaj i tu TP-Link dostarcza parę ciekawych narzędzi.

11ac-web-1025549-tp-link-archer-d7-

Na moim obecnym łączu LTE czyli od 10/5 do 25/20 wszystkie urządzenia śmigają aż miło, przewyższając nawet średnią wydajność na WiFi z topowym modelem Fritz!Box który wychodzi 2x drożej. Router pracuje u mnie w trybie 24/7, zobaczymy jak będzie dalej, ale obecnie wykorzystanie 100% i po paru dniach nagrzewanie w normie. Nawet jeśli obecnie nie macie najnowszego sprzętu w domu warto wybrać router 802.11ac, posłuży Wam i tak ładnych parę lat, a na nowym sprzęcie widać różnicę, zwłaszcza jak router ma Wam się przebić przez ścianę czy dwie. :) Archer C2 pokazuje, jak całkiem tani router może się dobrze sprawdzać w wymagających warunkach na co dzień. Jakbyście mieli jakieś dodatkowe pytania odnośnie C2 dajcie znać. :)

Dzięki TP-Link przez najbliższe tygodnie będę zaznajamiał się z kolejnymi sprzętami sieciowymi z ich oferty. Tak więc będę powielał, wzmacniał, tworzył etc sieci WiFi. Dobrze, że akurat mam pod ręką dobre modele Linksysa czy Fritz!, to TP-Link ma wysoko postawioną poprzeczkę i co istotne doskonale się sprawdza.

TPLINK_LOGO