Ubuntu najlepszą dystrybucją desktopową

Serwis InformationWeek pokusił się o przygotowanie interesującego porównania siedmiu dystrybucji Linuksa pod kątem ich zastosowań w charakterze stacji roboczych. Przetestowano openSUSE, Ubuntu 8.04, PCLinuxOS, Mandriva Linux One, Fedora, SimplyMEPIS oraz CentOS 5.1 – wszystkie dystrybucje wypadły nieźle i każda z nich miała przynajmniej jedną naprawdę wyjątkową cechę.

Zwycięzcą rankingu okazał się Ubuntu 8.04. Według autorów najlepiej nadaje się do roli stacji roboczej z wielu powodów – między innymi dlatego, że działa bezproblemowo na największej gamie sprzętu i zapewnia najwięcej elementów funkcjonalnych atrakcyjnych zarówno dla doświadczonych użytkowników Linuksa, jak i dla tych, którzy dopiero przesiadają się z Windows. Autorzy publikacji pokusili się o szczegółowy opis wad i zalet każdej z dystrybucji, łatwo więc zweryfikować która może okazać się najbardziej odpowiednia do konkretnych potrzeb.

Jak już pisałem, ja również przeszedłem do “opozycji” M$ i korzystam z powodzeniem z Ubuntu 8.

Dla ciekawych i żądnych efektów warto wspomnieć iż silnik 3D Compiz zajmuje w Ubuntu nieco ponad 24MB Ramu a cały system rezerwuje go około 250MB. Efekty Visty po prostu się chowają ze wstydu ;)

Jeśli już się przekonaliście do tego systemu a szukacie aplikacji odpowiednich dla Was polecam Blog o Ubuntu.

Na podstawie materiałów dobreprogramy.pl

Więcej:linuxubuntu