Przenosiny bloga

No i stało się, pierwszy raz odkąd założyłem bloga zmieniłem firmę hostingową. Zmiana ta zbiegła się z nową domeną. Już nie blog.fiedoruk.pl a ittechblog.pl :)

Dzięki Łukaszowi ustawiłem na starej domenie 301 (przekierowanie na nową). Dla osób, które też będą przenosić swoje blogi, przyda się krótki “manual”, jak to dobrze zrobić :)

Plik .htaccess i:

Options +FollowSymlinks
RewriteEngine on
rewritecond %{http_host} ^blog.fiedoruk.pl [nc]
rewriterule ^(.*)$ http://ittechblog.pl/$1 [r=301,nc]

Na przenosiny plików i bazy zdałem się na moją nową frimę tj. dHosting.pl. Na moim poprzednim koncie miałem cPanel. Full Backup i po sprawie. Mamy spakowane wszystkie pliki i co ważne zrzuty bazy danych. Przy przenoszeniu plików mamy problem z chmodami i tu może pójść coś nie tak. Sama baza jest już w .sql więc import przez phpmyadmina to chwila roboty.

U mnie był inny problem. Zmiana domeny pociągała za sobą liczne problemy. W bazie danych, stary adres miałem w ponad 900 komórkach :/ Ręczne podmieniania byłoby strasznie żmudną robotą. Zapytania SQL też nam niewiele dadzą bo idą po konkretnych komórkach. Z pomocą przyszedł Pan Rafał Kuśmider z firmy dHosting.pl który przerobił zrzut bazy danych za pomocą komendy:

sed ‘s/blog.fiedoruk.pl/ittechblog.pl/g’ baza_wzorcowa.sql > baza_zmieniona.sql

I to rozwiązało problem :)

To teraz parę słów o tym gdzie obecnie trzymam swojego bloga :)

Jak już wspomniałem jest to firma dHosting.pl, a konkretnie Serwer Dedykowany 1/4. Z funkcjonalnością i możliwościami to połączenie Managed VPS i Dedykowanego Hostingu Shared.

test

To kolejny etap ekspansji bloga :) Po zmianie szaty graficznej przyszedł czas na poszerzenie możliwości technicznych. Na dzień dzisiejszy wykorzystuję te konto tylko w niewielkim stopniu. Jeśli macie baaardzo duże blogi to to jest coś dla Was :)

Więcej:blogdhosting