Jak surfować szybciej, pewniej, bezpieczniej – OpenDNS

Tytułem wstępu należałoby się zapoznać z ogólną definicją DNS i co to w ogóle jest. Jednak co daje nam to w praktyce? Dobre i szybkie serwery nazw a więc DNS mogą przyspieszyć nam wczytywanie stron ale przede wszystkim zapewnią szybką aktualizację ich lokalizacji. W przypadku gdy strona A zmienia serwer na X w większości przypadków naszych standardowych dnsów w kablówce, neostradzie czy z jakiegokolwiek providera korzystamy zmiany te są aktualizowane z dużym opóźnieniem co powoduje niedostępność danej strony nawet do 7 dni. Jednak w przypadku OpenDNS to dopiero wierzchołek góry lodowej jeśli chodzi o potencjał usługi :) Co więc uzyskujemy “extra”? Przede wszystkim lepsze zabezpieczenia antyphishingowe (do wyboru aż kilka poziomów zabezpieczeń i możliwość definiowania nowych filtrów) oraz automatyczne poprawianie błędów przy wprowadzania adresów (jak również nasze strony błędów i strony zastępcze).

opendns-providing-a-safer-and-faster-internet_1231177403210

Co jednak wyróżnia OpenDns od innych publicznie dostępnych serwerów DNS ?

network_map


Dostajemy do ręki zestaw narzędzi w panelu administracyjnym, dzięki którym możemy w bardzo intuicyjny sposób zarządzać naszą lokalną, osiedlową czy domową siecią:

 • Obrona przed phisingiem /  Phishing protection:  Dzięki współpracy projektem PhishTank.com nasza sieć/komputer posiada ochronę przed phishingiem.
 • opendns-dashboard-settings-content-filtering_1231178361811
 • Filtrowanie zawartości /  Content filtering: Możemy blokować strony ww, które zostały zaszeregowane do jednej spośród ponad 30 kategorii, jak np.: narkotyki, pornografia, gry, P2P. Domeny zgłaszane są przez samych użytkowników OpenDNS, którzy następnie decydują czy dana domena powinna zostać zakwalifikowana do odpowiedniej kategorii i jaka jest jej waga. Oczywiście możemy dodawać do filtra swoje typy stron (idealne dla sieci rodzinnych i ochronie naszych pociech).
  whatisdns_filtering
 • Blokowanie stron WWW dla dorosłych / Adult Site Blocking
 • Lista domen zaufanych /  Domain Whitelist: Możemy zdefiniować własną listę domen, które nie będą blokowane
 • Blokowanie domen /  Domain Blocking: Użytkownik, bądź administrator ma możliwość blokowania dowolnych domen, np.: iname.pl, oraz niezależnych subdomen np.: domeny.iname.pl, oraz blokowania pełnych domen TLD, jak np. .INFO.
 • Statystyki /  Statistics: Statystyki ruchu DNS pochodzące z naszego komputera, numeru IP, sieci.
 • Skróty /  Shortcuts: Dzięki zdefiniowaniu przez użytkownika skrótom odpowiadającym adresom WWW, możemy uzyskać szybszy dostęp do często odwiedzanych serwisów WWW. Co nam to daje? Np. często wchodzimy dajmy na to na … ittechblog.pl :) a nie chcemy za każdym razem wpisywać adresu (a nie mamy włączonego autouzupełniania adresów) to możemy zdefiniować, że wpisują w polu adresu wyłącznie it zostaniemy przekierowani na mojego bloga:
 • opendns-dashboard-shortcuts_1231178008532
 • Korekcja literówek /  Typo Corrections: Kiedy zdarzy się, że użytkownik popełni bląd przy wpisywaniu adresu WWW, np.: iname.lp, system automatycznie przekieruje go na strone iname.pl. Oczywiście mamy też możliwość wyłączenia tej funkcji lub edycji listy domen, dla której korekcja literówek nie będzie obowiązywała.
 • Dynamiczne IP/ Setup Dynamic IP: Konfiguracja komputerów, które korzystają z dynamicznego IP, co jest ważne dla wielu użytkowników, korzystających np. z usługi Neostrady TP

Tym wszystkim zarządzamy w naszym panelu użytkownika, który wygląda mniej więcej tak:

opendns-dashboard_1231176717983

Jak już stworzymy naszą sieć / sieci to mamy wgląd w szczegółowe statystyki. Kopalnia wiedzy:

opendns-dashboard-stats-overview_1231176756828

A jak mamy to wszystko skonfigurować? Nic prostszego, mamy do dyspozycji bajecznie prosty graficzny konfigurator który poprowadz nas dosłownie za rękę po praktycznie każdym możliwym rozwiązaniu:

opendns-home-network-use-opendns_1231177160433
opendns-home-network-use-opendns-computer_1231177190682
opendns-home-network-use-opendns-router_1231177206509

A jak używanie OpenDNS może wyglądać w praktyce? Np. gdy wpiszemy zły / nieistniejący adres www to wyświetli nam się coś takiego (zamiast loga OpenDNS możemy wgrać swoje własne):

zupaztrupaamozekartofle-opendns_1231178195886

Wszystkim gorąco polecam korzystanie z tego typu usług :) Zalet dużo, wad nie zanotowałem. Jest to dobre zarówno dla domu, szkoły czy dużej firmy. Oszczędność czasu i pieniędzy a przede wszystkim większe bezpieczeństwo. A czy jest na prawdę szybciej możecie się sami przekonać z poniższego testu przeprowadzonego przez ekipę z areanetwork.pl:

test-tpsavsopendnspreview

Poczytajcie artykuły o tej technologii np. na  iname.pl & idg.pl & marines.jogger.pl & areanetwork.pl & szmergiell.blogspot.com & serwis.magazynyinternetowe.pl & www.webhosting.pl & lajfmajster.pl.