WP Super Cache … bo warto

Co raz częściej się słyszy o problemach blogów z różnymi hostingami w Polsce i na świecie. Opiszę może mój przypadek. Jako, że jestem na VPSie w firmie dvps.pl mam łatwiejszy dostęp do danych i statystych obciążeń mojego bloga. Przy ok 1k uu dziennie, zużycie procesora spadło z 8% do 4%, czyli ponad dwukrotnie. Zużycie pamięci spadło z 570MB do 370MB czyli o około 200MB co daje przybliżeniu prawie 40%.

Jeszcze się wahacie przed użyciem wtyczki  WP Super Cache? Z przyziemnych zalet, dla odwiedzających, poskutkowało to zdecydowanie szybszym wczytywaniem się bloga z 10s do 2s z hakiem, czyli 5x lepiej :) Im czytelnik ma wolniejsze łącze tym efekt będzie bardziej widoczny. Dodatkowo polecam zapoznanie się z artykułem o optymalizacji WP oraz o wtyczce. U mnie co prawda część zaleceń się gryzła z ustawieniami bloga, ale może akurat u Was będzie ok.

wordpress-seo-plugin

Dodatkowo zagościła u mnie wtyczka PhpSpeedy, która dodatkowo polepszyła wydajność i zmniejszyła objętość strony. Na zakończenie wprowadziłem cachowanie plików ustawione w .htaccess, które wygląda tak:

### turn on the Expires engine
ExpiresActive On

### expires after a month in the client’s cache
ExpiresByType image/gif A2592000
ExpiresByType image/png A2592000
ExpiresByType image/jpg A2592000
ExpiresByType image/x-icon A2592000
ExpiresByType application/pdf A2592000
ExpiresByType application/x-javascript A2592000
ExpiresByType text/plain A2592000

### expires after 4.8 hours
ExpiresByType text/css A17200

Warto optymalizować swój blog i dbać o to aby był on na odpowiednim hostingu, wraz z rosnącą popularnością, co pokazał przypadek dwudniowej niedostępności bloga AntyWeb. Obecnie już część hostingodawców podaje parametry obciążenia w panelu (jak hekko.pl, kei.pl) lub też wysyła monitoringi w przypadku przekroczenia, lub zbliżania się do tego progu (prohost.pl, nazwa.pl).

Co prawda większość profesjonalnych administratorów powątpiewa w wysoką skuteczność takiego monitorowania obciążeń w zwykłych hostingach shared, jednak takie dane mogą stanowić jakiś punkt odniesienia dla nas w przypadku gdy będziemy się zastanawiać czy zmieniać hosting na lepszy.