Windows 7 RC build 7057

Po raz kolejny MS miło zaskakuje beta testerów :)

windows_7_7057

Przyszedł czas na test najnowszego builda Windows 7. System upgradowałem z build 7048. Tym razem aktualizacja zabrała dodatkowo 2268MB plików co przełożyło się na łącznie 2404MB większy folder systemowy. Obecny build po instalacji zajmuje ok 8,25GB. Instalacja zajęła 40 minut a transfer ustawień i plików (234443) kolejne 30 minut. Na pierwszy rzut zmienił się motyw przewodni w kolorystyce i grafikach, który towarzysz nam przy uruchamianiu/zamykaniu systemu i tego typu podobnych czynnościach.

logowanie

A teraz przejdźmy do analizy zmian, niewidocznych na pierwszy rzut oka.

Ogólnie system ponownie przyspieszył. Poprawiono SuperFetch oraz ogólną szybkość uruchamianych aplikacji, np. podczas ładowania systemu. Te przyspieszenie ma też inną przyczynę, mianowicie poprawiono efektywność pracy dysku twardego co możecie ocenić np. na poniższych zdjęciach z testów wydajności.

Tak było w build 7022:

wydajnosc

Tak jest w build 7057:

wydajnosc1

Wyraźnie poprawiono wydajność i efektywność pracy dysku twardego.

Listę poszczególnych zmian w interfejsie możecie znaleźć na blogu blogs.msdn.com, ja skupię się tym razem na subiektywnych odczuciach i krótkim podsumowaniu wrażeń z testów.

Ogólnie skupiono się w tej kolejnej wersji na drobnych lecz bardzo istotnych usprawnieniach.

 • Ustawienia paska zadań są zapamiętywane od razu a nie dopiero po zamknięciu systemu (ważne gdy W7 się zawiesi).
 • System skutecznie diagnozuje błędy i je rozwiązuje. Mnie osobiście w poprzednich buildach denerwowało powolność tego procesu. Teraz działa to znacznie szybciej.
 • Gdy dane urządzenie nie ma sterowników, Action Center informuje o problemach wraz z poradą jak je rozwiązać (najczęściej bezpośrednio podaje link do sterownika ze strony producenta który należy pobrać i zainstalować [oczywiście system może zrobić to za nas]).
 • System nie gubi ustawień folderów (widok folderów) oraz wielkości okien.
 • Subiektywne szybsze przeszukiwanie.
 • Większa baza wbudowanych sterowników do różnego typu urządzeń.
 • Teraz można wybrać w defragmentatorze partycje do defragmentacji oraz system pokazuje procent pofragmentowania każdej z partycji. Podczas defragmentacji na bieżąco widzisz co się dzieje (przebiega w kilku etapach i dokładniej)

Ciekawostki

 • Nie mam pojęcia dlaczego ale instalator dodał do układów klawiatury … układ japoński ;)
 • Na dzień 16 marca 7057 x86 z torrentów pobrało już ponad 55 tysięcy osób a 7057 x64 ponad 15 tysięcy.
 • Wersji, uploadów itp. W7 jest obecnie więcej niż wszelkiego rodzaju dystrybucji Linuxa.
 • Zmieniono datę wygaśnięcia wersji beta na 1 marca 2010. Tu następują spekulacje, czy W7 ukaże się dopiero wtedy czy ta data może nie ma z tym nic wspólnego. Początkowo beta sysemu miała być aktywna do końca lipca 2009.
 • Build 7057 ma małego buga, który na niektórych instalacjach objawia się uruchamianiem Notatnika wraz ze startem systemu. Aby to zlikwidować należy:

1.
W C:ProgramDataMicrosoftWindowsStart MenuProgramsStartup
2.
Usunąć desktop.ini
3.
W C:UsersUSERNAMEAppDataRoamingMicrosoftWindowsStart MenuProgramsStartup
4.
Usunąć desktop.ini