Recenzja i test netbook Samsung N140 – część II – Wydajność akumulatora

Głównym elementem reklam ww netbooka jest zapowiadany czas pracy na poziomie 11h … i nie jest to jedynie chwyt marketingowy. Akumulator ma pojemność 57720mWh, zużycie z wifi i 100% jasności ekranu waha się na poziomie 5500mW a z otwartymi kilkoma oknami w Operze ok 8500mW.
zarzadzanieenergia

Jak to więc wygląda w praktyce?

1. Wersja użytkowa

Wifi on, BT on, Opera z 5 zakładkami, jasność 100% – czas pracy ok 10h

2. Wersja multimedialna

Wifi off, BT off, SubEdit Player z filmem , jasność 100% – czas pracy ok 11h.

3. Wersja eco, pisanie tekstów, praca biurowa.

Wifi Off, BT off, OpenOffice, jasność 65% – czas pracy nawet do 14h.

Miałem problem z dokładnym określeniem czasów pracy. Oprócz wbudowanego w system programu do zarządzania zasilaniem oraz programu Samsunga wgrałem aplikację BatteryBar.

bateria2

Połączenie architektury Atoma z wbudowanym zarządzaniem zasilania oraz aplikacji Samsunga powodowały znaczne wahania w średnich zużyciach energi a więc wpływały na prognozowanie czasów pracy na akumulatorze.

Np. systemowy wskaźnik informował przy 97% stanu akumulatora o czasie pracy 10h a BatteryBar o 6:50h po czym te wskazania się harmonizowały i tak w kółko.

Jednak konkluzja jest jedna.

TAK, reklama Samsunga NIE KŁAMIE !!!

Powiem nawet więcej, jest nawet ostrożnie niedoszacowana ponieważ udało mi się uzyskać jeszcze lepszy, niż deklarowany, czas i to w warunkach roboczych a nie jakiś sztucznie laboratoryjnych z jasnością ekranu 10% ;)