Mozilla Weave już jako 1.0 RC

Dosłownie parę dni temu projekt Mozilla Weave uzyskał status RC. W paru słowach co to w ogóle jest. Projekt przy pomocy wtyczki pozwala nam synchronizować zakładki/historię/hasła/formularze czyli jest odpowiednikiem Opera Link czy implementacji w Google Chrome. Różni się jednak od nich jedną, ważną być może dla wielu z Was, funkcją. Do wyboru mamy opcję synchronizacji przy pomocy serwerów Mozilli lub … naszych własnych. Dla maniaków prywatności w sam raz :) Możemy synchronizować wszystko, lub wybrane elementy.

W przypadku synchronizacji z serwerami Mozilli na moim łączu UP 384kbps Firefox Weave poradził sobie zdecydowanie szybciej od Opera Unite.

Wady?

Na razie mam tylko jedną – brak zarządzania zgromadzonymi danymi przez www. Kiedy to się przydaje? Gdy jesteśmy u znajomych / w kafejce a chcemy mieć dostęp do swoich zakładek. Tutaj nic nie jest przesądzone, bo raz że to jednak jeszcze wersja RC usługi a dwa, że Mozilla udostępnia API dla programistów, więc być może już wkrótce będziemy mogli tym zarządzać.

Do tej pory korzystałem z Google GBookmarks jako wtyczki do Firefoxa służącej do synchronizacji zakładek, więc teraz mogę ją już wyrzucić.

Do zarządzania hasłami mam LastPass i on póki co zostaje.

Blisko półtora roku temu pisałem o końcu Google Browser Sync .. w końcu mamy następcę :)