Nettop idealny – Zotac MAG HD-ND01

Prezentowany na targach CES 2010 nettop MAG HD-ND01 firmy Zotac prawdopodobnie na rynek wejdzie w marcu. Podstawowa cena za komputer oparty na platformie NVIDIA ION 2 ma wynieść 249 dolarów. gdyż model ten sprzedawany będzie w postaci komputera do samodzielnego skompletowania (tzw. barebone).

W skład podstawowej konfiguracji wejdą:

  • procesor Intel Atom D410 lub D510
  • płyta główna z chipsetem Intel NM10
  • procesor grafiki NVIDIA GeForce 210 (GT218) z obsługą DirectX 10.1
  • czytnik kart pamięci
  • wyjście HDMI
  • prawdopodobnie jeden slot na moduł pamięci RAM typu DDR2
  • zatoka na dysk twardy lub SSD w formacie 2,5 cala

W teorii za 750zł mamy szkielet komputera, do tego koszt dysku ok 300zł i pamięci ok 300zł i za dajmy na to 1500zł mamy pełnoprawny Media PC na którym odtwarzanie filmów Full HD nie będzie problemem.

Na razie nie wiadomo co z dostępnością i cenami końcowymi. O Polsce można zapomnieć, ale sklepy internetowe np. z Niemiec bez problemu wysyłają i do nas. Oj ostrzę sobie na to zęby :D

W tym przedziale cenowym znajduje się jedynie Apple Mac Mini, który kosztuje 2500zł jednak dostajemy gotowy sprzęt z systemem, co prawda nie da się go powiesić z tyłu monitora, ale ma jednak napęd, którego Zotac nie posiada (to nie problem bo mam na USB).

Zotac ma za to HDMI a MM niestety nie i trzeba kombinować z przejściówkami a i dźwięk trzeba podpinać osobno.

Za to Zotac jest goły i wesoły jeśli chodzi o system. Owszem możemy zainstalować darmowego Linuxa (i to planuję zrobić) jednak dla zwolenników Windowsa to znaczny problem, ponieważ w teorii licencji OEM do tego nie można samodzielnie kupić, chyba że sklepy internetowe będą oferować gotowe zestawy, wtedy jednak zamawianie z DE spotka nas z wersją DE systemu :/

Jeśli końcowa cena kompletu Zotac’a będzie rozsądnie poniżej 2 000 zł to zdecyduję się na zakup, jednak gdy cena okaże się wyższa ponownie wrócę do koncepcji Mac’a Mini.