Wyszukiwarki klastrowe – czym są ?

Wyszukiwarki klastrowe różnią się od Google tylko jedną cechą. Wyróżnia je fakt, że wyniki wyszukiwania (SERP – Search Engine Results Page) są grupowane w kategorie tematyczne. Dzięki temu łatwiej nam znaleźć potrzebne informacje i nie musimy przebijać się przez stertę wyników w Google.

Wyszukiwarki klastrowe nie są rzeczą nową. Są jednak wciąż rozwijane i udoskonalane. Moim zdaniem, są przyszłością wyszukiwania – chyba, że Google wprowadzi taki sam algorytm w co szczerze wątpię.

symetria.pl:

Wyniki wyszukiwania organizuje w działy tematyczne, które można rozwijać i przeglądać. Uzyskane odpowiedzi mogą zostać pogrupowane także według przeszukanych źródeł i domeny. Dodatkową funkcją jest wyświetlanie definicji poszukiwanej frazy. Clusty.com pozwala utworzyć własny tabs, czyli umożliwia określenie własnej kategorii wyszukiwawczej przez wskazanie źródeł do przeszukania i dołączenie jej do interfejsu. Użytkownik ma wpływ na to, jak wyglądają wyniki, nie tylko poprzez ustalenie liczby wyświetlanych odpowiedzi na stronie. Może decydować, co uwzględniają – tytuł, opis, adres url, źródło.

Jeśli chcecie się pobawić, sprawdźcie dwie poniższe wyszukiwarki:
Clusty.com
Carrot2

Tak wygląda tabela z kategoriami, dla zapytania streszczenie Pan Tadeusz

Bardzo przyjemne w obsłudze. Moim zdaniem łatwiej wyszukuje się w nich potrzebne nam informacje i nie musimy przebijać się przez sterty spamu lub stron katalogowych.

[ź] symetria.pl