Koalicja o ochronie danych osobowych

Digital Due Process, to sojusz, który ma zamiar walczyć o zmianę ustawy Electronic Communications Privacy Act (ECPA) – dotyczącą ochrony danych osobowych.

A tworzą ją takie firmy (głównie amerykańskie), jak na przykład AOL, eBay, Google, Intel oraz Microsoft. Do tego jeszcze mniej znane organizacje, których znać na pamięć nie ma potrzeby.

Zdanie każdej z tych firm jest takie samo: przyjęta w 1986 roku ustawa nie jest obecnie nieaktualna i nieadekwatna do rzeczywistości. Internet bowiem rozwinął się i spowszechniał tak bardzo, że stosowanie zasad ustalonych 24 lata temu prowadzi do sytuacji, w których są one różnie, czasem sprzecznie interpretowane lub nie mają już prawie żadnego zastosowania, gdyż dotyczą realiów innych niż te działające obecne, wytworzone na przełomie tych wszystkich lat.

test

Jednak zmieniać całkowicie prawo nie ma sensu. Zamiast koalicja woli skoncentrować się na kilku ważnych punktach, które miałyby być wprowadzone lub inaczej ujęte w nowej ustawie.

Zależy im przede wszystkim na uregulowaniu kwestii dotyczących:

  • dostępu do poczty;
  • innych prywatnych korespondencji (przechowywanych w chmurze; rozmowy w komunikatorach);
  • dostępu do informacji dotyczących lokalizacji;
  • stosowania wezwań sądowych w celu uzyskania danych transakcyjnych.

Członkowie sojuszu chcą, by dokument zawierał proste i bardziej jednoznaczne zasady,  biorące pod uwagę zarówno interesy użytkowników i firm.