Na USB 3.0 poczekamy jeszcze rok

Tak jak powstał już pierwszy przenośny dysk twardy na USB 3.0, o tyle przyjdzie nam jeszcze poczekać na płyty główne z tym standardem.


Standard USB 3.0, który został obecnie już zatwierdzony, nie zostanie wdrożony do powszechnego użycia w tym roku. Niektórzy z producentów płyt głównych umożliwili już zakup swojego sprzętu z USB 3.0, jednak są to nieliczne modele.

Dlaczego tak późno ? Ponieważ Intel – czołowy producent chipsetów, zacznie dostosowywać USB 3.0 do swoich układów dopiero w roku 2011. Ponadto pełną obsługę USB 3.0, umożliwić ma dopiero następna wersja systemu Microsoft Windows (nazwa kodowa Midori [jap. zielony – przyp. red.]).

Windows Midori aka. Windows 8 ma zostać wypuszczony najwcześniej w 2012 roku. Niewykluczone jest, że obsługa USB 3.0 zostanie dołączona w którymś, z Service Packów dla Windows Se7en.

nt.interia.pl podaje ciekawy paradoks, który może spowolnić wdrażanie tego standardu:

W związku z decyzją Intela, producenci sprzętu nie spieszą się z tworzeniem urządzeń dla USB 3.0, a to oznacza z kolei, że na Intela nie jest wywierana presja, by przyspieszył adaptowanie tej technologii.

Przyjdzie nam jeszcze poczekać, ale myślę, że warto.

[ź] nt.interia.pl