Domeny niełacińskie potwierdzone

ICANN informuje, że do tej pory wpłynęło 21 wniosków o rejestrację domen narodowych, reprezentujących 11 języków. Wśród wnioskodawców są m.in. Chiny, Jordania, Sri Lanka oraz Tajlandia.


Pierwsze cztery nowe języki dla domen zostały zatwierdzone przez ICANN (Internet Corporation for Assigned Names and Numbers). Już niedługo, możemy się spodziewać adresów stron internetowych na przykład w języku rosyjskim (cyrylica) czy arabskim.

W 2009r. korporacja ds. nadawania nazw i numerów zgodziła się na rejestrowanie domen w językach innych, niż język łaciński. Jak dotąd, wyłącznie spotykanymi językami w domenach był angielski oraz łaciński (ogonki).

Decyzja ICANN dotyczy czterech krajów: Rosji, Egiptu, ZEA (Zjednoczone Emiraty Arabskie) oraz Arabii Saudyjskiej.

Już niedługo w internecie pojawią się śmiesznie (jak dla nas) wyglądające adresy stron www. Oznacza to, że będzie niebezpieczniej. Jeśli nie znamy arabskiego, możemy trafić na stronę xxxthepornpedosite.com całkowicie przez przypadek – z podanego nam adresu w języku arabskim.

Jak podaje di.com.pl:

Czy oznacza to rewolucję w internecie? Dla mnie oznacza to jedynie jeszcze większy bałagan i problem z odszyfrowaniem intencji danego adresu www.

[ź] di.com.pl