Norton DNS: nowa usługa firmy Symantec

Firma Symantec wprowadziła wersję beta nowej usługi o nazwie Norton DNS. Usługa ta, podobnie jak na przykład Open DNS polega na zwiększeniu bezpieczeństwa użytkowników w sieci.

Norton DNS jest na razie w fazie beta, jednak usługę można już testować. Aby samemu przekonać się o skuteczności zmiany adresów sieciowych, wystarczy zmienić adresy DNS na 198.153.192.1 oraz 198.153.194.1 w panelu Połączeń Sieciowych.

Norton DNS ma zapewnić blokowanie stron wykorzystujących luki w programach, w tym strony twórców malware`u czy phisherów.

Laboratoria Symantec definiują listę niebezpiecznych stron, następnie adres strony przekazywany jest do mechanizmu Norton SafeWeb. Jeśli użytkownik spróbuje odwiedzić groźną witrynę, zostanie przekierowany na stronę z ostrzeżeniem.

Usługa ma pozostać bezpłatna. W przyszłości usługa być może zostanie rozszerzona o filtrowanie treści niewłaściwych dla osób niepełnoletnich.

Miejmy nadzieję, że testy przebiegną pomyślnie. Zabezpieczeń nigdy dość. Do filtrów działających na podobnym poziomie (korzystających z bazy filtrów + ocen użytkowników) zaliczyć można także dodatek do przeglądaki Mozilla Firefox o nazwie Web Of Trust (WOT). Zachęcam także do przyjrzenia się bliżej temu narzędziu.