OneConf – czyli synchronizacja listy aplikacji, ustawień i stanów w Ubuntu

Chyba każdy z nas ma doświadczenia z reinstalacją systemu, często trzeba wtedy doinstalować ulubione aplikacje, skonfigurować je na nowo, przenieść dane – z reguły nic przyjemnego, w dodatku zabiera sporo czasu. Wszystko wskazuje na to, że Canonical ma rozwiązanie tego problemu, jest nim: OneConf.

Czym jest i jak działa OneConf?

Na stronie projektu możemy przeczytać trochę informacji na temat tego projektu:

Podstawową ideą stojącą za OneConf jest możliwość zapisywania informacji związanych z aplikacjami w bazie danych Ubuntu One, co pozwoli na synchronizację danych – kiedy jest taka potrzeba – z innymi systemami. Te dane to:

  1. Lista zainstalowanych aplikacji.
  2. Ustawienia aplikacji.
  3. Stan aplikacji.

To wszystko brzmi zawile, pozwólcie więc, że wyjaśnię co, tak naprawdę daje nam OneConf.

OneConf będzie zbierał informacje o zainstalowanych aplikacjach (ich ustawienia itp.) i jeżeli będzie taka potrzba, będzie można te dane zsynchronizować z Ubuntu One (to wirtualna przestrzeń na nasze dane – chmura) – zapisać, a później odtworzyć na innym komuterze, czy np. nowej instalacji. Prawda, że wygodnie?

Jeżeli jeszcze za mało wyjaśnień, to na stronie projektu są przykładowe scenariusze zastosowań, oto one:

Użytkownik reinstaluje Ubuntu i chciałby w prosty sposób odzyskać swoje ulubione aplikacje, ich ustawienia (dane i stan).

Użytkownik ma dwa komputery, jeden w domu, a drugi w pracy. Aplikacje, z których korzysta w domu, różnią się od tych zainstalowanych w pracy i chciałby mieć dwie osobne listy aplikacji dla każdego komputera.

Użytkownik ma dwa komputery, po miesiącu zabawy z pierwszym, chciałby odtworzyć listę aplikacji i dane z nimi związane na drugim komputerze.

Użytkownik ma komputer stacjonarny i Netbooka, na stacjonarnym chce mieć kilka konkretnych aplikacji, których z kolei nie chce na NetBooku, np. Gimpa. Będzie miał możliwość wyboru, co chce synchronizować (doinstalować) na swoim Netbooku, a co nie.

Przetłumaczyłem to dosyć skrótowo, dlatego że i tak te „scenariusze” wymagają wyjaśnienia. Z powyższych przykładów wynika, że będzie to dosyć rozbudowana aplikacja, wyobrażam sobie to tak (oczywiście na podstawie tego, co zostało na ten temat napisane na stronie projektu):

Zainstalowaliśmy sobie Ubuntu, korzystamy z niego już jakiś czas, a w tym czasie doinstalowaliśmy trochę aplikacji, np. komunikator, edytor tekstu, program graficzny. Powiedzmy, teraz chcemy zainstalować Ubuntu na nowo, przeinstalować, zainstalować na innym komputerze i tak dalej, ale chcemy zachować swoje ustawienia, zainstalowane aplikacje i ustawienia tych aplikacji również. W tym celu odpalamy program do synchronizacji i przechodzimy przez ustawienia (wybieramy ten scenariusz, który nas interesuje). Dane synchronizujemy z Ubuntu One. Teraz w przypadku nowej instalacji już na poziomie instalatora będziemy mogli odtworzyć te dane i ustawienia albo po instalacji czy też na innym komputerze po odpaleniu programu.

Możliwości jest znacznie więcej. Powiedzmy, mamy dwa komputery – w domu i w pracy. W domu przeglądaliśmy jakieś strony, napisaliśmy jakiś tekst w edytorze i chcemy z tego skorzystać w pracy więc, synchronizujemy te dane i ustawienia (mnie wiem czy to będzie można ustawić jako automatyczne, np. dla wybranych programów, czy będzie trzeba za każdym razem robić to ręcznie). Teraz jesteśmy w pracy i od razu możemy przejść na oglądaną w domu stronę czy dokończyć zaczęty w domu dokument.

Inny przykład to także synchronizacja między dwoma komputerami w domu. Kiedy, np. na jednym rozmawiamy korzystając z komunikatora, przełączamy się na drugi komputer i możemy rozmawiać z tymi samymi osobami (kontynuować rozmowę, bez ponownego uruchamiania każdej z nich).

To wszystko brzmi fantastycznie prawda? Ogromna wygoda i duże możliwości. Tylko czekać aż Canonical wprowadzi to w życie.

Więcej informacji na stronie projektu: https://wiki.ubuntu.com/OneConf/

Aktualizacja:

Pojawiła się makieta pokazująca integrację usługi z Ubuntu Software Center:

Zdjęcie, makieta pochodzi ze strony wiki projektu OneConf

Jest to tylko pomysł, które będzie lub nie brany pod uwagę przy realizacji projektu.

[ź] omgubuntu.co.uk