Allegrowicze uważajcie! Ktoś próbuje Was okraść!

Pamiętajmy o tym, aby wszystkie wiadomości e-mail zawierające odsyłacze lub załączniki traktować ze wzmożoną ostrożnością. W razie pojawienia się jakichkolwiek wątpliwości można przesłać podejrzany plik lub wiadomość e-mail do naszej firmy na adres “[email protected]”. Nasi analitycy błyskawicznie przeanalizują przesłane dane i jeżeli okaże się, że zawierają nowe zagrożenie, zostanie ono natychmiast dodane do baz danych wykorzystywanych przez rozwiązania Kaspersky Lab

Kaspersky Lab Polska informuje o ataku phishingowym skierowanym przeciwko użytkownikom Allegro. Sfałszowane wiadomości e-mail zawierają odsyłacz prowadzący do strony logowania podstawionej przez cyberprzestępców.

Sfałszowane przez cyberprzestępców wiadomości e-mail docierające do użytkowników mogą się od siebie różnić, jednak najczęściej posiadają temat „Srodki bezpieczenstwa koncie jako sprzedajacy musza byc poddane” i pochodzą rzekomo spod adresu „[email protected]”.

Jak widać, treść wiadomości jest napisana niezwykle niedbale i wygląda, na przetłumaczoną przy użyciu internetowego translatora. Jest to typowa cecha phishingu, który często jest organizowany na skalę globalną. Odsyłacz znajdujący się w wiadomości prowadzi do sfałszowanej strony logowania, która jest łudząco podobna do oryginalnej strony Allegro.

Strona ta różni się od oryginału wyłącznie adresem URL oraz brakiem ważnego certyfikatu. Nawet doświadczony internauta może paść ofiarą takiego ataku. Dane wprowadzone w sfałszowanym formularzu trafią do cyberprzestępcy, który będzie miał do dyspozycji konto oszukanego użytkownika w serwisie Allegro.

Właściciel serwisu Allegro nie ma nic wspólnego z wysyłką tych wiadomości e-mail. Jest to typowy atak phishingowy mający na celu wyłudzenie informacji. Cyberprzestępca nielegalnie wykorzystał wizerunek portalu aukcyjnego.

Piotr Kupczyk, dyrektor działu prasowego Kaspersky Lab Polska:

[ź] informacja prasowa