Hotot – klient mikroblogowy dla Linuxa

W sieci można znaleźć dziesiątki aplikacji do obsługi Twittera napisanych z myślą o użytkownikach Linuxa. Mamy tak duży wybór, że opisywanie kolejnego wydaje się stratą czasu, ale dobrego nigdy za wiele, prawda? – Właśnie dlatego zerknijcie na Hotot, chyba najciekawiej wyglądającą aplikację tego typu, z jaką miałem do czynienia.

Wygląd

Co go wyróżnia oprócz dość dziwacznej nazwy? – Na pewno świetnie zaprojektowany interfejs, który przedstawia się następująco:

Okno z wyborem profilów w programie Hotot
Główne okno programu Hotot

Możliwości

Hotot to oczywiście nie tylko atrakcyjny wygląd. To także całkiem pokaźna lista możliwości, do których zaliczyć można m.in.:

 • obsługę profili – mamy możliwość dodania wielu kont Twittera czy Indenti.ca,
 • obsługę rozszerzeń,
 • wsparcie dla geolokalizacji,
 • wyświetlanie dodanych obrazków,
 • śledzenie rozmowy – możliwość prześledzenia całej dyskusji w jednym miejscu,
 • wygodna wewnętrzna wyszukiwarka,
 • powiadomienia – wyskakujące okienko z powiadomieniem (Notify-OSD),
 • wsparcie dla standardowych funkcji takich jak: cytuj, retweet, dodanie do ulubionych, wiadomość do użytkownika, odpowiedz wszystkim czy skasuj wiadomość.

Rozszerzenia

Mimo wczesnej fazy rozwoju, Hotot już teraz oferuje kilka ciekawych rozszerzeń:

 • podgląd obrazków – podgląd obrazków w naszym kokpicie; aktualnie wtyczka wspiera następujące serwisy: img.ly, twitpic.com, twitgoo.com, yfrog.com, moby.to, plixi.com,
 • geolokalizacja – wtyczka wyświetla informacje o globalnej lokalizacji danej wiadomości (tweetnięcia),
 • wysyłanie obrazków – wsparcie dla przesyłania obrazków do popularnych serwisów hostujących,
 • tłumacz – wspiera pokaźną liczbę języków, w tym oczywiście język polski.

W przyszłości na pewno zobaczymy kolejne interesujące rozszerzenia, zaś autorzy na swojej stronie udostępniają kod i potrzebne API, aby każdy mógł przygotować coś swojego.

Instalacja i dodatki

Wygląda na to, że program może być naprawdę ciekawą propozycją dla ludzi aktywnie korzystających z Twittera na Linuxie, ale nie tylko dla nich. Na stronie twórców widnieje informacja o tym, że aplikacja będzie dostępna do pobrania niebawem. Jeżeli jednak macie ochotę już teraz przetestować ten program, to wystarczy dodać odpowiednie repozytorium.

[wazne color=”grey” title=”Dla Ubuntu wpisujemy w terminalu kolejno”]

sudo add-apt-repository ppa:hotot-team

sudo apt-get update && sudo apt-get install hotot

[/wazne]

Jeżeli korzystacie z programu Ubuntu Tweak, również z jego poziomu możecie dodać odpowiednie repozytorium i zainstalować Hotot.

Standardowa ikona aplikacji jest niebieska, ale jeżeli chcemy ją dostosować do zestawu ikon “mono ambiance”, możemy to zrobić ściągając odpowiedni zestaw ze strony gnome-look.org.

Zawartość archiwum należy przekopiować do katalogu:

/usr/share/hotot/ui/imgs

Dla przypomnienia napiszę tylko, że jest to aplikacja we wczesnej fazie rozwoju, może być niestabilna i zawierać błędy, warto o tym pamiętać decydując się na instalację.