GIMP – trochę o zmianach w nadchodzącej wersji 2.8 [wideo]

Do wydania kolejnej stabilnej wersji GIMPa (2.8) przyjdzie nam jeszcze trochę poczekać – prawdopodobnie wszelkie prace nad tym popularnym programem do edycji grafiki zakończą się jeszcze tej zimy. Na szczęście z postępem działań możemy zapoznać się już teraz.

W niedługim czasie po rozpoczęciu prac nad nowym wydaniem, programiści udostępnili w sieci pierwsza wersję rozwojową oznaczoną numerkiem 2.7. Podstawową zmianą w stosunku do poprzednika (wersji stabilnej – 2.6.x) było wprowadzenie trybu pojedynczego okna, tak jak to ma miejsce np. w Photoshopie.

I na dobrą sprawę na tym wieści o zmianach się zakończyły. Od tego czasu „internet” milczy, a postępu w działaniach nie widać, jeżeli w ogóle jakiś jest. Okazuje się jednak, że praca wre i zmian jest sporo – większość odbywa się wewnątrz aplikacji i raczej dla nas – zwykłych śmiertelników są to mało ciekawe informacje, ale są też widoczne gołym okiem i o nich słów kilka.

Kilka dni temu na stronie gimpusers.com pojawiła się aktualizacja do wpisu o wybranych nowościach w rozwijanym GIMPie. Z artykułem zapoznacie się pod tym adresem: http://www.gimpusers.com. Wszystko przedstawione jest w dosyć przystępny sposób. Znajdziemy tam krótki opis, a obok opisu zdjęcie, które te zmiany prezentuje.

Jedną z ciekawszych jest nowe narzędzie skalowania oparte o ścieżki. Zobaczcie na filmiku jak to działa:

Co prawda krótką, ale zdecydowanie najciekawszą prezentację nowości przygotował serwis Libre Graphics World. Na filmiku widać wyraźnie nowe okno narzędzi do zarządzania pędzlami. Ta sekcja ucieszy zwłaszcza osoby korzystające z tabletów graficznych. Mamy tam zbiór pędzli, a ich wielkość, obracanie i kilka innych funkcji regulować możemy za pomocą poziomych suwaków. Poza tym widać drobne poprawki w interfejsie, do tego każdy pędzel ma teraz swój widoczny kontur, co ułatwi pracę.

test

Zmian nie jest może bardzo dużo, ale mimo wszystko są to zmiany ciekawe, przydatne i dobrze rokują na przyszłość. Widać wyraźnie, że rozwój aplikacji idzie w dobrym kierunku. Muszę przyznać, że z niecierpliwością czekam na wydanie finalne, bo zapowiada się naprawdę interesująco.

[ź] gimpusers.com, libregraphicsworld.org

Więcej:gimplinux