Darktable – nowa wersja darmowego programu do wywoływania zdjęć

Światło dzienne ujrzało nowe wydanie darmowego (otwarta licencja – GPL3) programu do wywoływania zdjęć – Darktable. Wydanie oznaczone numerem 0.7 wnosi wiele zmian (962 commits) w stosunku do poprzedniej wersji 0.6, opublikowanej pod koniec października.

Zaawansowanych, rozbudowanych aplikacji dla Linuxa nie ma zbyt wiele, a jeszcze mniej dobrych jakościowo programów do edycji i obróbki grafiki. Darktable w mojej opinii zasługuje na miano takiej aplikacji i mimo wczesnej fazy rozwoju, już teraz oferuje wiele możliwości oraz stabilną pracę z fotografią. No właśnie, fotografia, bo ten program to tak naprawdę rodzaj cyfrowej/wirtualnej ciemni, dzięki której możemy “wywołać” i przetworzyć/obrobić swoje zdjęcia. Stąd głównymi plikami, na których pracujemy są tak zwane RAW-y, jednak program może pracować z całą listą popularnych formatów graficznych, np. JPEG.

Autorzy Dartable aspirują do stworzenia godnego, darmowego odpowiednika takich komercyjnych programów jak: Adobe Lightroom czy chociażby bibble5, ten ostatni dostępny jest również dla Linuxa. Wszystko jest na dobrej drodze, bowiem aplikacja rozwija się w dużym tempie, a jej możliwości stale wzrastają.

Dartable 0.7 - okno główne programu.

Wydanie 0.7 wprowadza wiele zmian, a niektóre z nich to:

  • nowe wersje libraw i dcraw 9.05,
  • wtyczki pogrupowane w wygodnych zakładkach,
  • nowe wtyczki: zone system, relight, graduated neutral density, watermark,
  • przejście na zapis ustawień w standardzie xdg,
  • 13 nowych języków, w tym polski,
  • łatwiejsze przycinanie zdjęcia bez potrzeby resetowania wtyczki,
  • wsparcie dla wielu nowych aparatów,
  • oraz wiele mniejszych poprawek i zmian.

Autorzy na swojej stronie informują, że niedługo wyjdzie kolejna wersja – 0.8, w której zobaczymy nowe funkcjonalności. Sam już nie mogę się doczekać i z wielką przyjemnością patrzę na rozwój tego programu. Oby tak dalej!

[wazne color=”blue” title=”Darktable 0.7″]

Program dostępny jest również dla Windowsa i Maca, wszystkie potrzebne informacje na temat instalacji znajdziecie na stronie: http://darktable.sourceforge.net/install.shtml

[/wazne]