Dzień bezpiecznego internetu

Dziś obchodzimy Dzień Bezpiecznego Internetu.  Obchodzi go ponad 70 państw z całego świata.

W Polsce DBI od 2005 roku organizowany jest przez Naukową i Akademicką Sieć Komputerową oraz Fundację Dzieci Niczyje tworzące Polskie Centrum Programu Safer Internet.

Hasło przewodnie tegorocznych obchodów DBI – „Internet to więcej niż zabawa. To Twoje życie” – ma za zadanie pokazać młodym ludziom, że decyzje podejmowane w świecie wirtualnym mogą mieć wpływ na ich realne życie. Ma także pomóc w znalezieniu odpowiedzi na pytania czy właściwie kreują swój wizerunek w sieci, czy swoją aktywnością nie naruszają prywatności własnej i innych, czy dziś publikowane treści nie zaszkodzą im w przyszłości. Ponadto powinno skłonić do refleksji nad problemem uzależnienia od życia w sieci.

Głównym punktem obchodów Dnia Bezpiecznego Internetu 2011 w Polsce jest Konferencja Prasowa, która rozpocznie się 8 lutego o godz. 10.00 w Bibliotece Uniwersyteckiej w Warszawie przy ulicy Dobrej 56/66.

Konferencji towarzyszą Targi, w których uczestniczą instytucje i firmy zaangażowane w działania na rzecz bezpieczeństwa najmłodszych. Obchody uatrakcyjni przedstawienie grupy Zygzaki pod tytułem „Przygody Plika i Foldera w sieci”, nt. bezpieczeństwa online, które obejrzy ponad 100 uczniów ze szkoły podstawowej.

Patrząc na to, co się dzieje w internecie – mam nadzieję że akcja osiągnie jakiś sukces. Jeżeli podniesie świadomość choć kilku osobom, to już będzie dobrze. Bo to już nie te czasy, kiedy w internecie można było się czuć jak w drugim domu.

[ź] dbi.saferinternet.pl