Edytor wideo OpenShot 1.3 wydany – sporo świetnych zmian!

Jonathan Thomas, twórca edytora wideo OpenShot, wydał nową wersję tej świetnej i coraz popularniejszej aplikacji. Nowe wydanie oznaczone jest numerem 1.3 i wnosi sporo zmian w stosunku do swojego poprzednika, niektóre z nich naprawdę ucieszą wideo-amatorów.

Jeszcze nie pokuszę się o stwierdzenie, że Linux obróbką wideo stoi, ale patrząc na ilość i tempo rozwoju tego segmentu, to kto wie, może już niedługo i to z czystym sumieniem!

Aktualnie w Linuxie możemy cieszyć się kilkoma naprawdę dobrymi programami do edycji i obróbki wideo. Mamy takie aplikacje jak: PiTiVi (dystrybuowany między innymi z Ubuntu), Kdenlive (popularny wśród użytkowników KDE) oraz te świeższe, np. VideoLAN Movie Creator (rozwijany przez twórców znanego i cenionego odtwarzacza VLC), albo Auteur. Tych aplikacji jest oczywiście więcej, np. Blender, który również może nam posłużyć do edycji wideo.

Aktualnie moim faworytem jest tytułowy OpenShot, jest to jedna z najszybciej rozwijających się aplikacji tego typu dla Linuxa. Program jest dosyć rozbudowany, oferuje całkiem pokaźną listę możliwości od podstawowego cięcia i przemieszczania klipów wideo, poprzez stosowanie efektownych przejścia, czy efektów (audio i wideo), aż po bardziej zaawansowane efekty, np. renderowanie animacji tytułowych (z wykorzystaniem Blendera).

Zainteresowanych pełną listą możliwości odsyłam na stronę główną projektu, ja natomiast przedstawię efekt wykonanej pracy od poprzedniej wersji – 1.2.

Zmiany, poprawki, nowości!

 • Poprawa wydajności i stabilności.
 • Look and Feel – nowy wygląd (nazwany Fresh), nowe standardowe ikony.
 • Dodawanie wielu klipów jednocześnie – teraz możemy w prosty sposób dodać do ścieżki wiele filmików jednocześnie i to od razu z prostymi ustawieniami, np. z przejściami między nimi.
 • Automatyczne wykrywanie sekwencji obrazów – program od teraz potrafi wykryć i dodać wiele obrazów jednocześnie, ułatwia życie zwłaszcza gdy mamy stworzoną sekwencję/ animację w postaci wielu osobnych zdjęć i chcemy je dodać jednocześnie do ścieżki.
 • Płynne przejścia – od teraz wszelkie przejścia (powiększanie, obracanie itp.) [film title=”działają o wiele płynniej”]http://vimeo.com/18834480[/film].
 • Importowanie gotowych filmików do YouTube i Vimeo
 • Dodana wyszukiwarka – od teraz wszystko łatwiej znaleźć, możemy przeszukać listę dodanych plików, efekty, przejścia itp.
 • Nowe animacje 3D – [film title=”śnieg”]http://vimeo.com/19077548[/film], flary, cząsteczki, [film title=”animowane mapy świata”]http://vimeo.com/19046685[/film].
 • Łatwe obracanie obrazu – dodano proste, zdefiniowane ustawienia dla obracania obrazu.
 • Dodany funkcję auto-zapisu i odzyskiwania projektu po nieoczekiwanym zamknięciu aplikacji.
 • Poprawiony kreator eksportowania wideo.

Z pełną listą zmian możecie się zapoznać tutaj.

Przede wszystkim Jonathan przy pracy nad nowym wydaniem duży nacisk położył na poprawę wydajności i stabilności. Czy mu się to udało? To już musicie sami ocenić, w mojej opinii aplikacja działa szybciej i nie napotkałem na większe problemy. Oczywiście za wcześnie wyrokować, może gdy popracuję z tą aplikacją dłużej. Na pewno warto się z nią zapoznać. Polecam! :)

Instalujemy

[wazne color=”grey” title=”Openshot 1.3″]

Aby zainstalować nową wersję musimy dodać odpowiednie repozytorium (Ubuntu):

sudo add-apt-repository ppa:jonoomph/openshot-edge

Później już tylko aktualizacja listy pakietów i instalacja:

sudo apt-get update

sudo apt-get install openshot openshot-doc

Więcej info na stronie openshotvideo.com.

[/wazne]