Nowy Ford Focus i konkurs: Nakręceni Technologią

Ford Polska zorganizował filmowy konkurs na YouTube. Na czym polega? Wystarczy nakręcić krótki film o inteligentnych systemach nowego Forda Focus. Warto? Do wygrania m.in. …Ford Focus. :) A oprócz niego:

  • lustrzanka Full HD,
  • kamera cyfrowa Full HD,
  • telefony Xperia Arc,
  • iPady 2,
  • kamery GoPro,
  • bilety do Centrum Nauki Kopernik.

Jak wygrać?

1. Wybierz nowoczesną technologię Forda Focus z listy poniżej.
2. Dowolną techniką nakręć o niej film.
3. Poproś znajomych o głosy.

A jakie technologie ma Nowy Ford Focus?

1. Torque Vectoring – układ poprawiający stabilność w zakrętach.

http://www.youtube.com/watch?v=Wbulqn86Sog

2. Blind Spot – system monitorowania martwego pola w lusterkach.
http://www.youtube.com/watch?v=GfxOx1Hn0SU

Sygnalizacja pojawienia się innego pojazdu w martwym polu widzenia kierowcy.

System sygnalizuje pojawienie się innego pojazdu w martwym polu widzenia kierowcy po jednej lub drugiej stronie pojazdu.

Urządzenie wykorzystuje dwa czujniki emitujące impulsy radarowe o wielu wiązkach, umieszczone na zewnętrznych rogach tylnego zderzaka. W przypadku pojawienia się innego pojazdu w strefie wcześniej zdefiniowanego martwego pola widzenia w lusterkach bocznych, urządzenie odpowiednio wcześnie powiadamia o tym kierowcę, włączając lampkę ostrzegawczą umieszczoną na lusterku bocznym z jednej lub drugiej strony samochodu.

System zaczyna działać samoczynnie po przekroczeniu prędkości 10 km/h, co jest znacznie szerszym zakresem niż w przypadku innych, podobnych urządzeń dostępnych na rynku. Dzięki temu, rozwiązanie Forda jest szczególnie skuteczne w gęstym ruchu ulicznym oraz podczas wolniejszej jazdy w sznurze pojazdów na ruchliwych autostradach, a więc w warunkach, w których łatwo o kolizję.

3. Lane Departure – system wspomagający utrzymanie pojazdu na właściwym pasie ruchu

http://www.youtube.com/watch?v=cPAYCJG9pgg

http://www.youtube.com/watch?v=ZmJWTCwep4k

System kontroli pasa ruchu System ma zadanie ostrzegać kierowcę za pomocą wibracji kierownicy w przypadku, gdy kamera rejestruje niezamierzone przez kierowcę zbaczanie pojazdu z wybranego pasa ruchu. Ostrzeżenie pozwala na szybką reakcję i korektę kierunku jazdy. Kamera przez cały czas śledzi drogę przed samochodem i ocenia jego pozycję względem znaków poziomych na drodze. W przypadku, gdy koła pojazdu zbliżają się do linii wyznaczającej pas ruchu i gdy urządzenie nie rejestruje włączenia kierunkowskazów przez kierowcę oraz gdy brak jest manewrów wskazujących na zamiar zmiany pasa ruch, układ uruchamia sygnał ostrzegawczy w postaci drgań. Sygnały te są wzmacniane przez odpowiedni graficzny sygnał ostrzegawczy wyświetlany na tablicy przyrządów. Urządzenie wyłącza się samoczynnie przy prędkościach poniżej 60 km/h, przez co nie działa podczas jazdy w mieście. W zależności od preferencji kierowcy, dostępne są dwa poziomy czułości urządzenia oraz trzy poziomy intensywności sygnałów ostrzegawczych. System można także wyłączać całkowicie.

To były tylko 3 przykładowe nowe technologie w Fordzie. Pełną listę aż 10 znajdziecie tutaj.

Focus + Konkurs

Akurat wczoraj miałem okazję przyjrzeć się bliżej nowemu Focusowi. Nie był to płatny wypad połączony ze SPA organizowany przez Forda, niestety… ;) Rodzicom w Fusion pękła od kamienia szyba i przy okazji wymiany mieliśmy sporo czasu na zapoznanie się z nową ofertą. Każdy salon ma co najmniej kilka różnych modeli pokazowych, w różnych standardach wykończenia i opcji. Nowy Ford Focus już z wyglądu robi spore wrażenie, ale to właśnie nowe technologie powodują lekki zawrót głowy, bo ich lista jest imponująca. Jakby to nie był samochód tylko HAL 9000. ;)

Wiecie z czym mi się od razu to skojarzyło? Z Volvo i wyższymi klasami Mercedesów. Do tej pory w tym segmencie rynku producenci samochodów nie oferowali tak pokaźnego wachlarza bezpieczeństwa biernego i czynnego w nowym podejściu.

Tym bardziej gorąco polecamy wzięcie udziału w konkursie bo nagroda główna jest warta “odrobiny” zachodu. :D Szkoda, że mój wątpliwy talent reżyserski raczej uniemożliwia mi wzięcie udziału w zabawie, bo z chęcią bym zamienił nawet swój nowy nabytek Hyundai i30. :)

Tak więc wejdźcie na stronę konkursu na YouTube i dajcie znać o swoich filmikach, to opiszemy je na łamach IT Tech Blog – może dostaniecie parę ekstra głosów od naszych czytelników. :)