Ponad 50 milionów blogów na WordPressie

WordPress to najpopularniejszy system blogowy na świecie, dostępny w dwóch wersjach. WordPress.com to system hostowany na serwerach firmy Automattic, który umożliwia zmianę skórek, dostęp do panelu i tak dalej (ale nie pozwala na instalację pluginów i wgląd w kod). WordPress.org to pliki systemu, które wgrać należy samodzielnie na serwer, skonfigurować i można grzebać w nich do woli (licencja GNU GPL) – ITtechblog korzysta właśnie z tego systemu (i jesteśmy bardzo zadowoleni). Andrew Nacin – jeden z głównych developerów systemu tweetnął o tym, że system WordPress obsługuje już ponad 50 milionów blogów.

W momencie pisania tego tekstu:

  • 350 225 blogerów napisało ponad 300 tysięcy wpisów, a na ich blogach znajduje się ponad 270 tysięcy komentarzy,
  • oznacza to, że w każdej minucie na blogach z systemem WordPress publikowane jest ponad 200 wpisów i prawie 190 komentarzy,
  • na blogach tych znajduje się razem ponad 77,2 miliona słów – to niemalże dwa razy więcej słów niż w Encyklopedia Britannica, która liczy ich ponad 40 milionów,
  • ponad 287 milionów ludzi każdego miesiąca przegląda ponad 2,5 miliarda stron na systemie WordPress,
  • najchętniej używanym językiem na blogach z WordPressem jest język angielski (ponad 66% użytkowników), następne są hiszpański i portugalski; język polski stanowi mniej niż 1% wpisów.

Miejmy nadzieję, że WordPress będzie nadal rozwijał się w tak dobrym kierunku. Ten doskonały CMS nadaje się nie tylko do prowadzenia blogów. Może zostać zmieniony na przykład w sklep online. Nie wierzycie? Sprawdźcie.