slomoVideo – darmowe narzędzie do tworzenia scen w zwolnionym tempie

Simon Eugster, programista stojący za takimi projektami jak edytor wideo Kdenlive i biblioteka efektów wideo frei0r, pokazał mały zwiastun możliwości nowego narzędzia, nad którym pracuje. Narzędzie nosi kodową nazwę slomoVideo i można powiedzieć, że jest swoistym “generatorem zwolnionego tempa”. Filmik został nagrany za pomocą Nikona D7000 z prędkością 24 kl/s (fps), a następnie przetworzony do 1300 fps. Zobaczcie co uzyskał:

Jak widać na powyższym filmiku nie jest to zwyczajny efekt prostego zwalniania i przyspieszania animacji. Podobnego efektu nie uzyskamy również za pomocą duplikowania klatek. Więc w jaki sposób jest generowany? Simon zastosował tutaj Optical Flow z użyciem biblioteki GPU-KLT+FLOW. Biblioteka komunikuje się z aplikacją i mówi jej, gdzie wypada każdy piksel z następnej klatki. Na tej podstawie aplikacja interpoluje (między tymi dwoma klatkami) klatkę pośrednią i tak aż do uzyskania zamierzonego efektu końcowego.

Aplikacja napisana jest z użyciem QT, a do importowania/eksportowania obrazu wideo wykorzystuje popularną bibliotekę FFmpeg. Niestety na zabawę slomoVideo przyjdzie nam jeszcze trochę poczekać, autor zamierza opublikować ją wraz z kodem źródłowym w ciągu miesiąca.

Mam nadzieję, że pojawi się również w Kdenlive – już nie mogę się doczekać.