Google kupiło Motorolę!

Jak donoszą media, Google przejęło Motorolę. Gigant z Moutain View zaoferuje 40 dolarów za akcję. Całość transakcji opiewa na kwotę ok. 12,5 mld. dolarów i jej pełne sfinalizowanie planowane jest na przełomie 2011 i 2012 roku.

Firmy Google oraz Motorola Mobility ogłosiły dzisiaj o zawarciu umowy, na podstawie której ten pierwszy przejmie kontrolę nad amerykańskim producentem telefonów komórkowych. Nie chodzi tu jednak o całą Motorolę, a o Motorola Mobilty, czyli dział zajmujący się telefonami komórkowymi i tabletami.

Larry Page, generalny dyrektor Google’a poinformował, że Motorola pozostanie osobnym podmiotem oraz licencjobiorcą Androida. Powiedział, że przejęcie Motoroli pozwoli przyspieszyć prace nad systemem operacyjnym. Page podkreślił dotychczasowe zaangażowanie Motoroli w rozwój tego projektu, twierdzi także, że poprzez połączenie sił, użytkownicy powinni być zadowoleni z nowej jakości doświadczeń.

Sanjay Jha, dyrektor generalny Motoroli Mobility, przyznał, że przejęcie to oferuje ogromną wartość dla firmy i jej udziałowców, a dla pracowników i partnerów oznacza nowe możliwości rozwoju. Wierzy on, że przejęcie pozwoli na dalszy rozwój Androida, który wykorzystywany będzie nie tylko w telefonach komórkowych czy tabletach, ale także w rozwiązaniach dla domu.

Google motywuje swój zakup sporem patentowym z Apple’em i Microsoftem. Dzięki zakupieniu Motoroli, Google przejmuje wszystkie należące do niej patenty (około 17 tys. patentów + 7,5 tys. oczekujących na rozpatrzenie). 

[ź] di.com.pl , chip.pl