Po co Facebookowi numery telefonów naszych znajomych?

Jak informuje Kasperky Lab,  na Facebooku pojawiła się informacja, która może świadczyć o tym, że społecznościowy guru gromadzi i publikuje numery telefonów nasze i naszych znajomych. Nawet bez naszej zgody.

Coraz częściej na tablicy pojawiają się anglojęzyczne teksty, które mogą sugerować, że portal ten bez naszej wiedzy pobiera nasze numery telefonów komórkowych i zapisuje je we własnej bazie danych. Może to z pozoru wydawać się kolejną ingerencją w naszą prywatność, lecz jeżeli zainstalowaliśmy mobilną wersję Facebooka oraz zaakceptowaliśmy synchronizację kontaktów w telefonie z tymi na Facebooku, nie powinno nas to dziwić.

Na szczęście to tylko my widzimy numery telefonów naszych znajomych. Może jednak zniechęcić sam fakt, że numery te dostępne są w facebookowych bazach danych. Co ważne, dotyczy to także numerów osób niemających konta na społecznościowym gigancie.

Jest jednak minus tego rozwiązania. Nawet jeżeli nie zgodziliśmy się na synchronizację naszych kontaktów, a zgodzili się nasi znajomi – Facebook zgromadzi te numery bez naszej zgody.

Jeżeli chcemy usunąć numery znajomych powiązane z naszym kontem, wystarczy udać się do sekcji “Konto”, następnie do zakładki “Edytuj znajomych”, gdzie wybieramy “Kontakty” i usuwamy numery naszych znajomych. Warto zwrócić uwagę na to, że w sekcji “Kontakty” wyświetlane są także numery telefonów naszych znajomych, którzy udostępnili je na swoich facebookowych tablicach. Numerów tych nie da się usunąć bez całkowitego skasowania znajomych z listy.

[ź] kaspersky.pl