Facebook blokuje wiadomości zapraszające na Google+

Wojna gigantów trwa. Wczoraj pojawiły się raporty, według których wynika, że Facebook może blokować posty zachęcające użytkowników do wypróbowania rywala sieci społecznej – Google+. Wideo zostało opublikowane wczoraj rano przez pracownika Google, który ewidentnie zauważył coś interesującego. Mianowicie “karmił” on swoich znajomych postami na ich tablicy, w przypadku zwyczajnych wpisów – pojawiały się na bieżąco. Gdy jednak umieścił bezpośredni link z zaproszeniem do Google+, Facebook link zablokował.

http://www.youtube.com/watch?v=Cj0jjDtafak

W związku z opublikowanym filmem, starszy prezes Google –  Vic Gundotra spytał się innych osób korzystających z Google+, czy mają ten sam problem. Okazało się, że tak. Wywołał on więc spekulacje, że Facebook może celowo blokować posty pokrewne z Google+.

Facebook nie zgadza się z zarzutami i odpowiada, że jest to typowa blokada antyspamowa, a nie celowe blokowanie konkurencji. Tłumaczyli, że posiadają specjalny mechanizm filtrujący, który wyklucza pojawiające się któryś raz z kolei posty. Czy ma rację?

Sprawdziłem. Okazało się, że linki z bezpośrednim zaproszeniem do Google+ wyświetlają się bez problemu na tablicach znajomych. Czyżby blokada dotyczyła więc aktualnie tylko amerykańskich wersji Facebooka?

[ź] slashgear.com