Cykl wydawniczy popularnego “liska” (choć goni go Chrome) przewidywał, że każda nowa, stabilna wersja Firefoxa wydawana będzie co 6 tygodni. Trzy kanały mające zapewnić szybkie udostępnianie niegotowych jeszcze wersji to także zasługa ludzi z Mozilli. Beta, Aurora i Nightly sprawdzają się doskonale, zaś na horyzoncie widać już kolejne, planowane wersje Firefoxa – ogółem ma być ich 20. Skupmy się jednak na obecnej, wydanej już, stabilnej wersji oraz dwóch planowanych – Firefox 8 Beta i Firefox 9 Aurora.
Firefox 7
Ukazał się 2 dni temu i już są z nim problemy. Chodzi mianowicie o błąd związany z dodatkami w tej wersji – niektórzy użytkownicy zauważyli, że zniknęły im wszystkie dodatki. Na szczęście Mozilla wypuściła już dodatek, mający na celu odzyskanie utraconych pluginów.
Zmiany w tej wersji:
- Redukcja zużycia pamięci RAM (nawet o 50%),
- Brak problemów i opóźnień związanych z opcją Sync,
- Nowy system sprzętowy akceleracji HTML5,
- Narzędzie do raportowania danych dotyczących Firefoxa – Telemetry,
- Załatano 11 poważnych luk bezpieczeństwa (10 krytycznych) – użytkownicy starszych wersji nadal narażeni są na ich wykorzystywanie, a jedynym zabezpieczeniem jest aktualizacja przeglądarki.
Firefox 8 Beta
Wersja liska oznaczona cyfrą 8 już niedługo, bo za około miesiąc zostanie oficjalnie wydana. Jedną z ciekawych zmian jest dodanie Twitterowej wyszukiwarki do paska wyszukiwania w prawym, górnym rogu Firefoxa. Dzięki temu przeszukiwanie streamu będzie wygodniejsze.
W Firefoxie 8 łatwiej będzie nam zarządzać dodatkami, dzięki dodatkowemu narzędziu do ich walidacji.
Inne zmiany:
- Możliwość wyboru zakładek, otwieranych po zamknięciu Firefoxa (przy włączonej opcji oczywiście). Dotychczas wszystkie otwarte karty otwierały się po wznowieniu sesji programu,
- Animowane zakładki i karty podczas wykonywania czynności z nimi związanych,
- Możliwość ładowania Cross-Origin Resource Sharing (CORS) dla WebGL,
- Aktualizacja protokołu WebSockets,
- Możliwość dodania elementów tymczasowych do menu kontekstowego za pomocą HTML5.
Firefox 9 Aurora
O tej wersji póki co wiadomo najmniej. Poniższa lista zmian zdaje się nie być pełna. Jeśli jednak Mozilla zdecyduje się wydać Firefoxa 9 tak nieznacznie różniącego się od ósemki, to zastanawiam się jaka będzie różnica pomiędzy Firefoxem 9 a Firefoxem 12. Miejmy nadzieję, że i w tej wersji jeszcze lepiej zostaną załatane wycieki pamięci i dzięki temu lisek stanie się szybszy i stabilniejszy.
Zmiany:
- Jak zwykle zoptymalizowano przetwarzanie kodu JavaScript,
- Wykrywanie (dla deweloperów), czy użytkownik zezwolił na śledzenie jego poczynań w sieci,
- Wsparcie dla Mac OS X Lion: nowy toolbar, ikonki, wsparcie dla nawigacji za pomocą gestów, dodatkowe wsparcie dla dwóch monitorów.
[ź] networld.pl