Rewolucja w TV na CES 2012, czyli bronimy się przed Apple

Od jakiegoś czasu po serwisach geekowskich krążą plotki o telewizorze od Apple – iTV. Nikt nie wie jak ma wyglądać, jakie ma parametry, czym się będzie wyróżniał ani czy w ogóle będzie. Wiadomo natomiast, że – jak to produkt spod znaku nadgryzionego jabłka – będzie rewolucją i wyznacznikiem nowych trendów. Tym razem konkurencja zakasała rękawy, wytężyła umysły i zabrała się do pracy. Oto ich broń w walce z firmą Tima Coocka.

Lenovo K91 Smart TV

Chiński producent komputerów zaprezentował bodajże pierwszy telewizor w swojej karierze – K91 Smart TV. Na pierwszy rzut oka sprzęt nie wygląda źle. Powiem więcej – prezentuje się całkiem ciekawie. Gdyby to był zwykły telewizor, dodałbym jeszcze, że ma 55-calowy ekran 3D wykonany w technologii IPS i na tym bym zaprzestał opis produktu. Co powiecie na dwurdzeniowy procesor Snapdragon taktowany zegarem 1,5 GHz, wbudowaną kamerę internetową oraz Androida 4.0? W telewizorze. Robi wrażenie, prawda? Do sterowania używamy jednego z dwóch pilotów. Jeden to tradycyjny pilot, znany z dotychczasowych odbiorników, drugi do gamepad. Ten pierwszy jest o tyle ciekawy, że ma wbudowany mikrofon do rozpoznawania mowy. Do tego jest wyposażony w akcelerometr oraz żyroskop, a ten pakiet pozwala na korzystanie z niego tak, jak z kontrolera konsoli Wii.

LG Cinema 3D

W momencie którym zobaczyłem ten telewizor, spadłem z krzesła. Jest piękny! Dzięki zastosowaniu panelu OLED jego grubość wynosi tylko 4 mm (dla przypomnienia: iPad 2 – 8,8 mm, Motorola Droid RAZR – 7,1 mm), zaś ramka wokół ekranu, cóż, tej ramki praktycznie nie ma. Szkoda tylko, ze cała rewolucja kończy się w tym miejscu. 3D, funkcja Smart TV (nawet ulepszona) raczej nie jest nowością.

Samsung Super OLED 55″

Kolejny raz powtarza nam się rozmiar 55″ – wygląda na to, że będzie to wyznacznik rewolucyjnych telewizorów. Producent zdecydował się zastosować ekran Super OLED, który ma praktycznie wyeliminować efekt rozmycia. Telewizor ten będzie także wyposażony w najnowszy “Smart Interaction”, który będzie pozwalał na sterowanie urządzeniem za pomocą głosu czy ruchów ciała. Podobnie jak konkurent od Lenovo, produkt Samsunga ma dwurdzeniowy układ, który pozwala na korzystanie z 1400 aplikacji Smart TV.

Według mnie, największą przyszłość ma przed sobą produkt Samsunga – bardzo dobra jakość obrazu, świetny design oraz ciekawy ekosystem. LG poza nową technologią nie oferuje nic więcej. Lenovo na pierwszy rzut oka wydaje się być rewolucją, jednak telewizory kupujemy zazwyczaj na kilka lat, zaś urządzenia z Androidem są przestarzałe często już po kilku miesiącach od premiery. Ja oczywiście czekam na produkt Apple, jestem bardzo ciekaw czym tym razem zaskoczy nas firma spod nadgryzionego jabłka.

[ź] theverge.com, koncept iTV – Guilherme Martins Schesiepen