Surface tu, Surface tam, a karawana jedzie dalej

Microsoft pokazał swój pierwszy tablet, za który odpowiada od warstwy programowej po techniczną … no właśnie i co w związku z tym? Ostatnio mieliśmy przedpremierowe pokazy naprawdę pięknych urządzeń wyposażonych w Windows 8. Ba, nawet dla mnie, era Post-PC zaczęła nabierać realnych kształtów.

Co mamy na teraz?

ASUS Tablet 810 & 600

600 oparty jest na czterordzeniowym układzie Nvidia Tegra 3 (4-PLUS-1) i 2 GB pamięci RAM. Tablet 800 to z kolei sprzęt bazujący na chipsecie Intel Atom Medfield.

Acer Iconia W510

W konstrukcji modelu W700 wykorzystano matrycę IPS o przekątnej 10,1 cala i natywnej rozdzielczości 1366 x 768 pikseli. Obudowa komputera zaprojektowana została w sposób podobny do rozwiązania znanego z ASUS Transformer Prime.

A Microsoftowy Surface

Co mamy w porównaniu do konkurencji:

  • większą wagę,
  • niemożliwość pracy “w biegu” – niezbędne jest wygodne biurko,
  • klawiaturę o prawie zerowym skoku,
  • dużo mniejszą mobilność.

Biorąc pod uwagę tylko te dwie, wyżej wymienione, premiery, oczekiwałem naprawdę genialnego projektu. Owszem, mamy takie smaczki, jak unikalna obudowa, która została wykonana ze specjalnego stopu magnezu o nazwie VaporMg (ciekły metal – swojego czasu wszyscy obstawiali, że to Apple jako pierwszy producent użyje właśnie tego materiału). Ma on gwarantować lekkość, świetne odczucie podczas trzymania tabletu w dłoni oraz dużą wytrzymałość dzięki pokryciu powłoką PDV (proces próżniowego nakładania warstwy ochronnej). Reszta parametrów (jeśli chodzi o wariant cieńszy) nie zaskakuje, gdyż to ARM – Nvidia Tegra3+.

Szkoda, że MS nie pokusił się o skonstruowanie tabletu na wzór rozkładalnego netbooka, jak zrobił Acer czy Asus. Ta zintegrowana podstawka wygląda OKROPNIE, tablet ma stanowić jednolitą konstrukcję, a nie rozkładać skrzydła ;) Klawiatura wykonana jest w technologii znanej nam z wodoodpornych klawiatur za 20zł i wątpię, aby dało się na niej komfortowo pisać.

A Wy, jak oceniacie wygląd i funkcjonalność MS Surface względem pozostałych nadchodzących premier?