Cykl: Historia telefonów – Bartosz Dul

Z poniedziałkowych wieczorów przenieśliśmy się na środę. Dzisiaj po raz kolejny historia telefonów i kolejna dawka informacji o tym z czego kiedyś korzystaliśmy.

Bartosz Dul – na Twitterze znany jako @Czujny. Dziennikarz, redaktor, w wolnych chwilach bloger. Prywatnie miłośnik muzyki, jazdy na rowerze, a także mobilnych technologii. Były zast. red. nacz. Android.com.pl i zast. red. prow. Komórkomania.pl. Współpracuje z Mobility, magazynami technologicznymi, teraz szykuje nowe projekty zarówno w internecie, jak i w prasie. W międzyczasie pisze na własnym blogu – Czujnym-Okiem.pl

1. Jaki był Twój pierwszy telefon i jak go wspominasz?

Mój pierwszy telefon to był Siemens C35i, oczywiście na kartę, oczywiście niewiele się dało na nim zrobić. Dostałem go jakoś w okresie szkoły podstawowej. Pamiętam, że w tym samym czasie wszyscy już praktycznie mieli Nokie i grali w Snake’a, ja swojego Siemensa dostałem i tak stosunkowo późno, bo nie było takiej potrzeby.

2. Który featurephone wspominasz najlepiej?

Wybierałbym między Siemensem CX65 (okres pierwszego szału na robienie zdjęć i kręcenie filmików) a Sony Ericssonem K800i. Najlepiej wspominam tego drugiego, bo robił lepsze zdjęcia, niż niejeden dzisiejszy smartfon. Poza tym był solidny i to właśnie na nim czytałem Wiedźmina w drodze do szkoły, na nim udało się odpalić emulator GameBoy’a i zanurzyć się w czasy dzieciństwa. Na K800i obejrzałem po raz pierwszy cały film na telefonie. Dzięki Operze Mobile i pierwszym pakietom internetowym zacząłem na nim buszować po Internecie, korzystać z mobilnej aplikacji GG. Ba, dało się na nim w Plemiona grać przez przeglądarkę. Niestety niechcący poszedł do prania wraz ze spodniami po jakimś deszczowym dniu (pozdrawiam Cię mamo! :)).

3. Jaki był Twój pierwszy smartfon i jak go wspominasz?

HTC Magic. Na smartfona dość późno się zdecydowałem. Dopiero jak zaczął wchodzić Android, to stwierdziłem, że właśnie takiego urządzenia mi trzeba. Był świetny – szybki, ogromny, jak na tamte czasy ekran i z nieograniczonymi możliwościami. Już na drugi dzień go zrootowałem i wgrałem mu system z HTC Hero z Sense UI. Od niego zaczęła się moja pasja.

4. Którego smartfona wspominasz najlepiej?

Przez moje ręce przewinęło się mnóstwo smartfonów. Jeśli chodzi o wspomnienia to łączyłbym okresy, w których miałem danego smartfona z samymi urządzeniami. Najwięcej się działo w moim życiu, gdy miałem HTC Desire HD i Nexusa S – tak wyszło. Pamiętam dokładnie komu jakiego SMS’a wysłałem, jakie zdjęcia robiłem i na jakiej trasie rowerowej byłem z danym telefonem czy systemem (w końcu Desire HD był świetną maszynką do custom ROM’ów). Wybieram HTC Desire HD, bo przeżył ze mną najwięcej.

5. Jaki jest Twój aktualny telefon i dlaczego akurat ten?

HTC One X. Długo czekałem na tak dobry telefon HTC, któremu nic nie będzie brakować i będzie dobrze wykonany jak zawsze, a na Galaxy S III się zawiodłem. Poza tym Sense UI uzależnia swoimi świetnymi rozwiązaniami, to był naturalny wybór. One X jest wydajny, piękny i ma moim zdaniem najlepszy ekran na rynku. Robi też przyzwoite zdjęcia i oprogramowaniem zapewnia wszystko czego mi trzeba.

6. Jaki jest Twój wymarzony telefon i dlaczego?

Marzyłem wcześniej o supersmartfonie HTC i doczekałem się. Doszliśmy chyba do takiego momentu w dziedzinie smartfonów, że wydajniejsze urządzenia, większe ekrany, technologia 3D nie będą robić już tak dużego wrażenia. Liczy się software, optymalizacja i bateria. Ja już mam telefon, z którego jestem bardzo zadowolony, ale życzę użytkownikom, by na rynku zaczęły się pojawiać smartfony z lepszym oprogramowaniem i lepszymi bateriami właśnie.