Koniec z telefonami dotykowymi?

Jak zapewne pamiętacie (lub nie), pierwsze komórki były naprawdę synonimami słowa “cegła”, a ich anteną można było wybić oko niejednej osobie. Później, z upływem czasu, pojawił się takie cuda technologiczne jak kolorowy wyświetlacz, dzwonki polifoniczne, a obecnie większość produkowanych na świecie telefonów bez wątpienia stanowią smartfony z dotykowym wyświetlaczem. Jednak być może – w niedalekiej przyszłości – i takie telefony odejdą w niepamięć, a naszymi kieszonkowymi komputerami będziemy sterować za pomocą… głosu.

Naukowcy z USA pracują bowiem nad chipem, który umożliwi korzystanie z telefonu za pomocą wydawania mu poleceń głosowych. Wg firmy Nuance, twórców wirtualnego asystenta głosowego Dragon Go!, w przyszłości wystarczy zapytać swój smartfon (nawet będący w stanie uśpienia) o datę najbliższego spotkania, a natychmiast na ekranie urządzenia pojawi się otwarty kalendarz z listą spotkań. Podobnie będzie można wykonywać połączenia telefoniczne, podając nazwę kontaktu zamiast szukać go wśród kontaktów w telefonie.

Sprawę utrudnia jednak fakt, że urządzenie musi umieć odróżnić głos właściciela telefonu od głosów z otoczenia, licznych szumów etc., jednak – jak twierdzi Vlad Sejnoha, wiceprezes firmy Nuance – prace nad takim systemem rozpoznawania mowy dobiegają już do końca, zaś prototyp układu scalonego ma zostać zaprezentowany światu już w 2013 roku.

[ź] tech.wp.pl