Mobilne zagrożenia Q3 2013 – Android celem 97% ataków

Wraz z wzrostem popularności systemu Android wśród użytkowników, rośnie zainteresowanie nim wśród przestępców. Jak podaje raport mobilnych zagrożeń dotyczący III kwartału 2013, opublikowany przez F-Secure, aż 97% mobilnych ataków celuje w Androida i są to w większości ataki typu Malware, w których z kolei przeważają Trojany. Pozostałe z nich, tak zwane ‘potencjalne niechciane aplikacje’ zajmują się głównie wykradaniem prywatnych danych.
Mobilne zagrożenia Q3 2013 – Android celem 97% ataków

111513_1015_Mobilnezagr1.png

Nowym trendem stają się wirusy wysyłające smsy premium bez wiedzy użytkownika. Trojany z rodziny Fakeinst, OpFake, PremiumSMS, SmsSend, których twórcy wciąż aktualizują ich wersje.

111513_1015_Mobilnezagr2.png

Największym z zagrożeń według mnie, stają się reklamy w autoryzowanych aplikacjach, które mogą przekierowywać nas na zainfekowane strony oraz aplikacje podszywające się pod Antywirusy, takie jak ten, przed którym ostrzegamy:

3

Trzeba zauważyć, że otwartość Androida kusi potencjalnych przestępców, którzy to w jego kierunku koncentrują siły, pomijając przy tym pozostałe systemy mobilne. W ciągu roku, liczba wykrywanego Malware na tym systemie wzrosła 6 krotnie, podczas gdy u pozostałych nie odnotowano pojedynczych ataków. Jak się przed tym chronić jeśli nie chcemy zmieniać platformy? F-Secure zamieszcza w podsumowaniu kilka podpowiedzi, z którymi nie sposób się nie zgodzić:

  • Blokować urządzenia
  • Ustawić zabezpieczenia przed kradzieżą (blokowanie, namierzanie, kasowanie, urządzenia)
  • Ustawić u operatora blokadę płatnych numerów (sms jak i połączenia głosowe)
  • Ściągać i instalować aplikacje tylko ze sklepu Google Play
  • Przynajmniej czytać jakie dajemy uprawnienia aplikacjom i w razie dziwnych sygnałów, odinstalowywać te podejrzane
  • Skanować aplikacje Antywirusem (byle nie tym powyżej ;)
  • Używać bezpiecznego trybu przeglądania sieci

Źródło: [1]