Mały, bezgłośny, ale wariat – nettop XPC Mini-PC Shuttle DS47

Jak wiecie, od paru lat jestem zwolennikiem małych i cichych nettopów. Shuttle pokazał nowego nettopa DS47, z ulubionej przeze mnie serii pozbawionej całkowicie chłodzenia aktywnego.
Mały, bezgłośny, ale wariat – nettop XPC Mini-PC Shuttle DS47

Wraz z dyskiem SSD daje to w pełni bezgłośny zestaw. Sercem komputera jest procesor Celeron 847 współpracujący z chipsetem płyty głównej NM70 i zintegrowanym procesorem graficznym GMA2000. Zewnętrzny wymiary obudowy komputera wynoszą około: 200 x 165 x 40 mm, a waga 2,05 kg.

Upgrade postanowiłem dokonać po kosztach, przełożyłem z poprzedniego Shuttle swoją pamięć oraz dysk SSD … i po raz pierwszy tak mile mnie zaskoczył Windows 8.1. Nastawiałem się na konieczność instalacji systemu od nowa bo jednak wiele elementów jak procesor, płyta główna była inne a tu proszę system wystartował jak go zostawiłem na poprzednim nettopie.

Jak sprawia się na co dzień?

Mam go już parę miesięcy, nettopy służą mi jako serwery mediów w domu oraz do stricte prac biurowych, ale też i LightRoom do szybkiej obróbki paru zdjęć z doskoków. Celeron 847 sprawdza się tu … po prostu się sprawdza. :) Windows 8.1 jest dla niego całkiem łaskawy, a wraz z dyskiem SSD i 8GB Ram, stanowi solidne zaplecze.

Estetyka?

Ja tam jestem dziwny, lubię surowe industrialne kształty. ;) Przeznaczenie tego nettopa jest stricte korporacyjne, więc o ile ja bym osobiście wywalił te porty COM1 o tyle rozumiem potrzebę ich istnienia. A jak nam coś nie pasuje zawsze taki naleśnik możemy przyczepić na dołączonym montowaniu z tyłu do monitora i będzie prawie AiO. ;)

Wydajność vs kultura pracy to zawsze droga ku kompromisom. Tutaj mamy po prostu cisze, nie “ciche” chłodzenie tylko bezgłośne. Zostaje nam więc teraz wydajność i to ile możemy uzyskać przy jak najmniejszym poborze prądu. Z roku na roku jest tutaj na rynku coraz lepiej. O ile przy pierwszych nettopach tego typu na pierwszych Atomach, kompromis był czasem bardzo duży i system po prostu przy niektórych czynnościach potrafił zauważalnie zwolnić o tyle ten Celeron oraz Windows 8.1 po prostu dają sobie świetnie radę. W sumie nie ma co się dziwić skoro obecnie niektóre tablety na Windows 8.1 są sprzedawane w podobnej, a nawet i czasem gorszej specyfikacji.

Nettopa można dostać już za około 850zł. Do zestawu należy dokupić jedynie Ram oraz Dysk i mamy gotowy komputer. Jak widzicie na zdjęciach, instalacja jest banalnie prosta.

DS47 oficjalnie ląduje u mnie jako główny serwer domowy. :)