Raspberry Pi + Arduino = … Carrefour :)

Fajnie jest widzieć technologiczne innowacje w nietypowych miejscach i sytuacjach. Tym razem z ciekawą koncepcją wyszła francuska marka Carrefour.
Raspberry Pi + Arduino = … Carrefour :)

Na potrzeby najnowszej reklamy telewizyjnej przygotowali nietypowy stół, przy którym można było grać na… produktach z supermarketu. Tak, to brzmi dziwnie, ale potwierdzone, działa i mam świadków! ;)

[gmedia id=3]

Pomysł na wykonanie stołu był tyleż ciekawy, co… prosty. Podstawą był zestaw kilkunastu wag kuchennych, na których ustawione były poszczególne produkty. Bezpośrednio w każdą z nich wpięty był zestaw kabli łączący je z Arduino, czyli prostą i otwartą platformą programistyczną, która daje szerokie możliwości. Arduino sczytywało wahania nacisku na każdej z wag z czułością do 0,01 kilograma.

Arduino po wyczuciu tych różnic wysyłało sygnał do Raspberry Pi, czyli… platformy komputerowe stworzonej przez Raspberry Pi Foundation, dzięki czemu nerdy na całym świecie robią cuda … jak w tym przypadku. Ten był z kolei zaprogramowany by rozpoznawać sygnały z poszczególnych wag jako odpowiednie dźwięki i wysyłał je do klasycznych głośników. W ten oto sposób otrzymaliśmy grający stół.

Całość, dzięki zastosowaniu Raspberry, była bardzo elastyczna i pozwalała na przeprogramowanie, co jak się okazało, było potrzebne. W środowisku „laboratoryjnym”, gdzie powstawało urządzenie, stół działał bez zarzutu. Problem powstał po przetransportowaniu do supermarketu w Warszawie. Jeżdżące wokół wózki zakupowe wywoływały drgania i odpowiedni nacisk na wagi. Duchy zaczęły grać. ;) Ale szybko dało się całość przeprogramować i dostosować do panujących w sklepie warunków.

Fajnie, że firma, którą jako ostatnią chyba bym posądzał o powiązania z takimi nerdowskimi rozwiązaniami, pokazała kreatywnie, jak można połączyć ze sobą najnowsze rozwiązania, i połączyć to z tym co oferują w jedną, rozrywkową całość. :D

W najbliższych dniach będziecie mogli zobaczyć to urządzenie w reklamach telewizyjnych.