Zmieniamy router na nowy

Zastanawialiście się, jaki jest najbardziej oczywisty sprzęt domowy / w pracy który w pierwszej kolejności odpowiada za to czy jesteśmy online? Ano tak właśnie, jest to router.
network cables RJ45 connected to a switch

network cables RJ45 connected to a switch

Kiedyś wybór był bardzo prosty, miał działać i tyle. Obecnie jednak router musi sprostać o wiele większym wyzwaniom. Ma być i centrum mediów, ale też obsługiwać w jednym czasie wiele różnych urządzeń. Wystarczy paru osobowa rodzina, aby nagle było i kilka komputerów i parę smartfonów i może jakiś tablet, a może konsola plus smart tv etc. etc. i kwestia tego jaki wybierzemy router ma wpływ na komfort pracy, gdy jednocześnie z danej sieci WiFi zaczyna nam intensywnie korzystać wiele urządzeń.

Obecnie przerabiam już chyba większość możliwych łącz z DSL/ADSL/LTE włącznie i routerów przewija się całkiem sporo. Ba, routery DSL/ADSL podpinam pod bramki LTE bo i tak warto korzystać z dodatkowych funkcji najnowszych routerów. Obecnie co prawda czekam na Kicstarterową Limę do zarządzania dyskami w sieci, niemniej najnowsze routery całkiem nieźle sobie radzą i z takimi zadaniami.

Archer-C2(UN)1.0-L

Dzięki TP-Link, trafił do mnie ich najnowszy router Archer C2, który przez najbliższe tygodnie będę testował na paru łączach.Nawet jeśli obecnie nie macie najnowszego sprzętu w domu warto wybrać router 802.11ac

WŁAŚCIWOŚCI TRANSMISJI BEZPRZEWODOWEJ
Standardy bezprzewodoweIEEE 802.11ac/n/a 5GHz
IEEE 802.11b/g/n 2.4GHz
Częstotliwość pracy2.4GHz oraz 5GHz
Prędkość transmisji5GHz: do 433Mb/s
2.4GHz: do 300Mb/s
Czułość odbiornika5GHz
11a 6Mbps: -91dBm, 11a 54Mbps: -74dBm
11ac HT20: -66dBm, 11ac HT40: -64dBm, 11ac HT80: -61dBm,
11n HT20: -71dBm, 11n HT40: -69dBm
2.4GHz
11g 54M: -74dBm
11n HT20: -72dBm, 11n HT40: -69dBm
EIRP<20dBm(EIRP)
Funkcje transmisji bezprzewodowejWłączanie/wyłączanie transmisji bezprzewodowej, most WDS, WMM, statystyki transmisji bezprzewodowej
Bezpieczeństwo transmisji bezprzewodowej64/128bitowe szyfrowanie WEP / WPA / WPA2,WPA-PSK / WPA2-PSK
FUNKCJE OPROGRAMOWNIA
Typ połączenia WANDynamiczne IP/Statyczne IP/PPPoE/
PPTP(Dual Access)/L2TP(Dual Access)/BigPond
DHCPSerwer/klient DHCP, lista klientów DHCP, rezerwacja adresów
Funkcja Quality of ServiceWMM, kontrola przepustowości
Przekierowanie portówSerwery wirtualne, Port Triggering, UPnP, DMZ
Dynamiczny DNSDynDns, Comexe, NO-IP
VPN Pass-ThroughPPTP, L2TP, IPSec
Kontrola dostępuKontrola rodzicielska, lokalna kontrola dostępu do panelu zarządzania, lista hostów, harmonogram dostępu, zarządzanie regułami
Zabezpieczenia zapory sieciowejOchrona przed atakami DoS, zapora sieciowa SPI, filtrowanie domen, adresów IP i MAC, wiązanie adresów IP i MAC
ProtokołyObsługa IPv4 oraz IPv6
Udostępnianie urządzeń USBSerwer Samba(udostępnianie dysków)/serwer FTP/serwer mediów/serwer druku
ZarządzanieKontrola dostępu
Zarządzanie lokalne
Zarządzanie zdalne
Funkcja Guest Network1 sieć 2.4GHz
1 sieć 5GHz

Warto mieć pod ręką tani router i taki z półki Archera czy też stojący u mnie Fritz! i porównać jest pod dużym obciążeniem. U mnie to przez większość dnia np. 3-4 smartfony, 2 tablety, 3-4 komputery, Dysk NAS, TM, odtwarzacz, smart tv, konsola … i dla łącza 10/1 widać co może zdziałać dobre zarządzanie pakietami i wydajne WiFi. Oczywiście dla nerdów istnieją alternatywne firmware dla paru modeli znanych na rynku, niemniej ostatnio preferuję podejście Apple, czyli włącz i korzystaj i tu TP-Link dostarcza parę ciekawych narzędzi.

11ac-web-1025549-tp-link-archer-d7-

Na moim obecnym łączu LTE czyli od 10/5 do 25/20 wszystkie urządzenia śmigają aż miło, przewyższając nawet średnią wydajność na WiFi z topowym modelem Fritz!Box który wychodzi 2x drożej. Router pracuje u mnie w trybie 24/7, zobaczymy jak będzie dalej, ale obecnie wykorzystanie 100% i po paru dniach nagrzewanie w normie. Nawet jeśli obecnie nie macie najnowszego sprzętu w domu warto wybrać router 802.11ac, posłuży Wam i tak ładnych parę lat, a na nowym sprzęcie widać różnicę, zwłaszcza jak router ma Wam się przebić przez ścianę czy dwie. :) Archer C2 pokazuje, jak całkiem tani router może się dobrze sprawdzać w wymagających warunkach na co dzień. Jakbyście mieli jakieś dodatkowe pytania odnośnie C2 dajcie znać. :)

Dzięki TP-Link przez najbliższe tygodnie będę zaznajamiał się z kolejnymi sprzętami sieciowymi z ich oferty. Tak więc będę powielał, wzmacniał, tworzył etc sieci WiFi. Dobrze, że akurat mam pod ręką dobre modele Linksysa czy Fritz!, to TP-Link ma wysoko postawioną poprzeczkę i co istotne doskonale się sprawdza.

TPLINK_LOGO