Internet zawsze pod ręką

Jak może pamiętacie, od wakacji, postanowiłem zrobić eksperyment. Łącze mobilne LTE/3G stało się moim głównym zarówno w pracy i w domu. Ekspetyment w pełni udany, pomijając kwestie limitów transferu danych. ;)
Internet zawsze pod ręką

Niemniej sporo urządzeń jest do tego potrzebne. Co do internetu w pełni mobilnego są dwie szkoły:

  • dzielenie Internetu ze smartfona / tabletu
  • osobne MiFi do tego celu.

W domu wiadomo, albo router z wbudowanym modemem 4G/3G albo po prostu któryś z kompatybilnych routerów z portem USB pod modem.

Ze smartfonami jest o tyle prosto, iż obecnie prawie każdy ma wbudowaną funkcjonalność udostępniania Internetu. Przy tablecie to średnio koszt +400-500zł większy do modułu 3G. Jestem niemniej zwolennikiem drugiej metody.

TRASA: MiFi TP-Link 5360

TP-Link 5360 to nie tylko zwykły router mifi ale również akumulator o pojemności 5200mAh zapewniający możliwość ładowania telefonów lub tabletów. Jest to wbrew pozorom bardzo bardzo istotne, bo o ile możecie nie ładować innych urządzeń o tyle ten akumulator pozwoli na pracę routera aż przez 16-17 godzin, co jest bardzo dobrym wynikiem. Moje poprzednie MiFi Huawei wytrzymywał raptem max 5h. MiFi niestety nie obsługuje LTE, TP-Link szykuje nowe modele pod LTE, niemniej akurat dla mnie to nie ma znaczenia. Z Internetu mobilnego korzystam głównie w trasie w PKP etc. więc o LTE można tak czy inaczej zapomnieć. ;)

DOM/BIURO: Router TP-Link TL-MR3420

TP-Link TL-MR3420 to jeden z podstawowych modeli, idealnie komponuje się z ofertą operatorów z ich modemami USB, sam TP-Link pisze że kompatybilność jest najważniejszą cechą rozpatrywaną przy wyborze routerze 3G/4G. TP-LINK zapewnia swoich klientów, iż jej routery 3G/4G sprzedawane w różnych regionach świata są kompatybilne z modemami dostarczanymi przez dostawców usług internetowych.

TP-Link robi bardzo trudne do opisu urządzenia. Po prostu wpinasz, włączasz i tyle, możesz zapomnieć. Wszystko jest na swoim miejscu, instrukcję obsługi w zasadzie można zostawić w pudełku. Fajnie, że w końcu doszliśmy do takiego etapu, iż konfiguracja WiFi w jakimkolwiek zakresie przestała być problematyczna.

Dla wszystkich wybierających LTE: pamiętajcie NIE MA “bez limitów” w przypadku Plus / Cyfrowy Polsat te wspaniałe firmy nie przycinają przy 500GB a przy 90GB. Czyli np. jak mam plan Power LTE 35GB to wpadam w lejek 512kbps po przekroczeniu około 55GB ponad limit.