Shuttle DS57U nettop i do media center i zadań profesjonalnych

Shuttle to jedna z najdłużej goszczących firm na blogu. Pracuje w moim zasięgu już blisko 10 ich różnych modeli i póki co, z modelu na model coraz większe możliwości przy nadal rozsądnej cenie.
Shuttle DS57U nettop i do media center i zadań profesjonalnych

Tym razem kolejna stacja robocza zbudowana została na modelu DS57U.

Sercem modelu DS57U w podstawowym wariancie konfiguracyjnym jest układ Celeron 3205U firmy Intel integrujący w sobie, taktowany częstotliwością 1,5GHz, dwurdzeniowy procesor główny współdziałający z procesorem graficznym Intel HD. Model DS57U sprzedawany jest jako barebone. Na płycie głównej komputera znajdują się m.in.: 2 gniazda modułów SODIMM pamięci RAM typu DDR3 (maksymalnie 16GB, należy pamiętać jedynie o zastosowaniu pamięci RAM 1.35V DDR3L), 1 gniazdo SATA i 2 gniazda kart mini-PCIe (1 zajęte przez moduł Wi-Fi). Producent przewidział możliwość instalacji pojedynczego dysku HDD/SSD w rozmiarze 2,5″ wewnątrz obudowy. Komputer wyposażony został m.in. w: 4 porty USB (2 porty USB 3.0, 2 porty USB 2.0), 2 porty RS232, gniazdo karty SD oraz wyjścia: DisplayPort i HDMI. Wymiary i waga komputera wynoszą odpowiednio około: 200 x 165 x 39,5 mm i 1,43kg (bez modułów pamięci RAM i dysku HDD/SSD). Urządzenie zasila zewnętrzny zasilacz sieciowy mocy 65W.

Bez pamięci RAM i dysku, wyniesie nas około 1000zł brutto. Co do systemu po raz kolejny tutaj kosztów nie doliczam, gdyż jako główny system stanął Linux Mint w najnowszej wersji 17.3 i najlepszej wg mnie i wielu innych wersji MATE.

Co do wyglądu, jedni pokochają go za surowy i industrialny wygląd inni niekoniecznie. ;) Obecność portów COM to nie zabieg jednakże Vintage, a jedynie świadczący o głównym zastosowaniu tego nettopa w przemyśle, gdzie nadal większość urządzeń komunikuje się przy pomocy tego portu. Mi osobiście nawet na biurku takie cudo nie przeszkadza, niemniej akurat ten egzemplarz będzie przykręcony i tak za biurkiem, gdzie będzie niewidoczny.

A, że i będzie i niewidoczny i niesłyszalny zadba pasywne chłodzenie, TDP na max 15W oraz dysk SSD. Maszynę napędza Intel Celeron 3205U o częstotliwości 1,5 GHz. Układ ten ma 2 MB pamięci podręcznej, zintegrowany procesor grafiki Intel HD Graphics o częstotliwości do 800 MHz. Z materiałami video w HD radzi sobie znakomicie, a wiadome jest, że komputer ten do grania nie jest raczej kupowany.