A czy Ty masz backupy, czy dopiero będziesz je mieć?

Ostatnimi czasy przez polskie podwórko hostingowe przewija się awaria jednej z firm hostingowych “to be or not to be” tzn. 2be pl ;) W skrócie wyparowały dane wszystkich klientów i Ci, którzy nie robili oddzielnych backupów (czyli zapewne 99,999%) pozostali bez swoich stron, sklepów.
A czy Ty masz backupy, czy dopiero będziesz je mieć?

Czy można tego uniknąć?

Ludzi dzieli się na dwa rodzaje, tych co robią backupy oraz tych co będą. ;) Niestety jedyną opcją, jest wydanie pieniędzy na kolejne źródło backupów i nie poleganie ślepo na swoim hostingodawcy.

Jeśli prowadzisz sklep / stronę, która przynosi Ci X zł zysku, odpowiedz sobie uczciwie na pytanie ile tak na prawdę inwestujesz w to GDZIE i JAK masz swoje tak ważne dane.

Szukając odpowiedniego rozwiązania, chciałem aby było kompletnie niezależnym serwisem / usługą, a nie jedynie wtyczką. Zalet tego rozwiązania jest więcej, niemniej chodziło mi przede wszystkim o wygodę zarządzania backupami w jednym miejscu. W zasadzie dość szybko na placu boju zostały jedynie dwa rozwiązania (w moim przypadku, gdyż zarządzam w zasadzie samymi WP) Vaultpress od twórców WP oraz CodeGuard. Jeśli macie tylko jednego bloga, wybór jest trudniejszy, obydwa serwisy oferują podobną funkcjonalność oraz cenę 5$ per strona. Niemniej jeśli zarządzacie większą ilością stron oraz nie korzystacie jedynie z WP (CC oferuje backupy po SFTP/mysql dla dowolnego w zasadzie skryptu), oferta CodeGuard powinna być dla Was.

Jeśli wydanie kilku-kilkunastu dolarów miesięcznie (za zapisanie do newslettera oferują -30% lifetime na plan ninja) na backup Twojego biznesu to za dużo, poważnie rozważ zmianę branży, lub po prostu pogódź się z ryzykiem.

CodeGuard

Interfejs CC może się podobać, jest czytelny i przejrzysty. Dodatkowo od drugiego planu, możemy personalizować logo w topie / kolory oraz własną subdomenę pod zarządzanie.

Przy wyborze tej usługi pamiętajmy, że nadal bardzo dużo zależy od tego jakie serwery / hosting posiadamy oraz jak duże są strony i bazy. Na kilku największych molochach spotykam się z problemami z czasem połączeń.

Powiem Wam, że od razu jestem spokojniejszy jak widzę 10 backupów extra dla moich stron. ;) Dodatkowo co warto wspomnieć zyskujemy monitoring zmian plików wraz z raportami, więc w przypadku też coraz częstszych infekcji złośliwym kodem, zyskujemy dodatkowe narzędzie, dzięki któremu szybko się zorientujemy co jest nie tak.

Jeśli szukacie wtyczek do backupu stricte pod WP oraz z plikami np. na Dropboxie to polecam wpis na WPZen.