OnePlus zapewni dłuższe wsparcie dla swoich smartfonów. Szkoda tylko, że dla „wybranych”

Choć zapewne nie każdy posiadacz smartfona chce zmieniać go co dwa-trzy lata, czasem nie ma wyboru z powodu zakończenia wsparcia przez producenta. Dotyczy to jednak modeli z Androidem, bo choć Samsung już od jakiegoś czasu zapewnia więcej aktualizacji, to inni producenci nadal niechętnie się tego podejmują. Na szczęście przepisy Unii Europejskiej, jakie w przyszłym roku wejdą w życie, zmuszą ich do zapewnienia dłuższego wsparcia. W tym kontekście OnePlus ze swoim nowym ogłoszeniem nie robi niczego wielkiego.
Render OnePlus 11

Render OnePlus 11

OnePlus zmienia politykę aktualizacji

Firma zapowiedziała właśnie, że zapewni cztery duże aktualizacje Androida i 5 lat wsparcia zabezpieczeń dla swoich smartfonów. Niestety, nie wszystkich, bo dotyczyć ma to wybranych modeli wprowadzonych na rynek w 2023 roku. Możemy się więc spodziewać, że chodzi o flagowce, a pierwszym będzie OnePlus 11, który ma zadebiutować na początku przyszłego roku. Z jednej strony jest to więc dobra wiadomość, ale z drugiej – wszyscy posiadacze urządzeń z niższej półki nadal będą zmuszeni zadowolić się dwoma aktualizacjami systemowymi i maksymalnie trzyletnimi łatkami bezpieczeństwa.

Jako firma zorientowana na użytkownika robimy wszystko, co w naszej mocy, aby poprawić wrażenia użytkownika”. Ponieważ coraz więcej użytkowników zachowuje swoje urządzenia na dłużej, chcemy mieć pewność, że możemy zaoferować taką możliwość. Ta nowa polityka aktualizacji zapewni użytkownikom dostęp do najnowszych funkcji zabezpieczających i funkcjonalnych wymaganych do szybkiego i płynnego zasilania podpisu OnePlus przez cały okres użytkowania telefonu – powiedział Gary Chen, szef oprogramowania w OnePlus.

Jest to oczywiście zmiana w dobrą stronę, jednak tak naprawdę nie jest to żaden akt dobrej woli, a zwyczajna konieczność. Producenci będą musieli dostosować się do unijnych wytycznych nakazujących im zapewnienie 4 aktualizacji systemowych i 5-letniego wsparcia zabezpieczeń i to nie tylko dla flagowców, ale dla każdego smartfona w ich ofercie. Dzięki temu będzie można zapewnić urządzeniom dłuższy cykl życia, przez co zmniejszy się ilość elektrośmieci, z którymi Unia walczy już od jakiegoś czasu, wprowadzając kolejne przepisy mające na celu ich ograniczenie.

Warto też wspomnieć, że przy okazji ogłoszenia nowej polityki aktualizacji, OnePlus zapowiedział, że nowa wersja ich nakładki OxygenOS zostanie uruchomiona w pierwszej połowie przyszłego roku i skupi się na zwiększeniu bezpieczeństwa.