Nie wiemy, kiedy zadebiutuje seria Xiaomi 13. Wiemy jednak, co będzie miała do zaoferowania

Choć pierwotnie premierę serii Xiaomi 13 zaplanowano na 1 grudnia, wydarzenie zostało odwołane z powodu śmierci byłego chińskiego przywódcy Jiang Zemina. Producent nadal nie ogłosił nowej daty i zapewne minie jeszcze trochę czasu nim ją poznamy. Tymczasem opóźnienie w niczym nie przeszkadza kolejnym przeciekom, które ujawniają coraz więcej szczegółów na temat nadchodzącej serii.
Render Xiaomi 13

Render Xiaomi 13

Nowy przeciek ujawnia kluczowe specyfikacje Xiaomi 13 i Xiaomi 13 Pro

Dzięki renderom i zdjęciom, jakie już jakiś czas temu pojawiły się w sieci wiemy, że Xiaomi postawi na nieco inne wzornictwo w swojej nowej flagowej serii. Zmianie ulegnie przede wszystkim wygląd wyspy aparatów, która przyjmie teraz kształt kwadratu z zaokrąglonymi rogami. Jak możecie zauważyć poniżej na zdjęciu Xiaomi 13 Pro, nie zabrakło również logo firmy Leica, która na mocy zawartego partnerstwa pomaga w podniesieniu możliwości fotograficznych nowych smartfonów Xiaomi.

Xiaomi 13 Pro

Nowy przeciek skupia się w dużej mierze właśnie na tej kwestii, choć dokładne szczegóły aparatów poznamy dopiero podczas premiery. Teraz ujawniono jednak, że w podstawowym Xiaomi 13 znajdzie się 54-megapikselowy aparat główny z sensorem Sony IMX800 i optyczną stabilizacją obrazu. Obok niego zostanie umieszczony 12-megapikselowy obiektyw ultraszerokokątny oraz 10-megapikselowy teleobiektyw Samsung S5K3K1 również wspomagany przez OIS i zapewniający 3,2-krotny zoom optyczny.  Model Pro pochwalić się będzie mógł sensorem Type1 Sony IMX989, potocznie zwanym 1-calowym, czyli tym samym, który znalazł się na pokładzie Xiaomi 12S Ultra. Sensor będzie miał 50-megapikselową matryce i obsługę OIS. Do tego Xiaomi 13 Pro dostanie 50-megapikselowy obiektyw ultraszerokokątny i 50-megapikselowy teleobiektyw z 3,2-krotnym zoomem optycznym i OIS.

Kolejny wyciek ujawnia nam z kolei pozostałe specyfikacje. Tutaj mowa już o akumulatorach 4500 mAh i 4820 mAh dla kolejno Xiaomi 13 i Xiaomi 13 Pro. Model podstawowy zapewni obsługę szybkiego ładowania z mocą 67 W, natomiast Pro – 120 W. Oba obsługiwać będą ładowanie przewodowe 50 W i bezprzewodowe 10 W. W nowej serii Xiaomi zadba również o lepsze zarządzanie energią podczas ładowania – odpowie za to chip Surge G1.

Render Xiaomi 13 Pro | Źródło: @OnLeaks

Pozostała specyfikacja ma obejmować 6,3-calowy ekran o rozdzielczości FHD+ w Xiaomi 13 i 6,73-calowy panel 2K w modelu Pro. Oba urządzenia dostaną też 32-calowy aparat do selfie i oczywiście napędzane będą przez układ Snapdragon 8 Gen 2, który niedawno zaprezentował Qualcomm.

Biorąc pod uwagę powód odwołania premiery serii, trudno przewidzieć, na kiedy Xiaomi zdecyduje się przełożyć wydarzenie. Spodziewamy się jednak, że Xiaomi 13 i Xiaomi 13 Pro zadebiutują jeszcze w tym roku, najpewniej przed świętami.