Święta coraz bliżej. Google o tym pamięta i dodaje kilka nowości na Androida i Wear OS

System Android wciąż otrzymuje nowe funkcje, które mają uprzyjemnić nam korzystanie ze smartfonów z tym oprogramowaniem. Google ogłosił właśnie garść nowości, choć warto wspomnieć, że aktualizacji doczeka się także Wear OS, czyli system operacyjny dla smartwatchy.
Święta coraz bliżej. Google o tym pamięta i dodaje kilka nowości na Androida i Wear OS

Co nowego na Androidzie?

Święta to czas spędzany z bliskimi, a miłe chwile często chcemy uwiecznić na zdjęciach. Dlatego Google dodał kilka nowych styli do edytora kolaży w Zdjęciach Google. Dzięki temu można stworzyć wspaniałe pamiątki miło spędzonego czasu i to nie tylko tego świątecznego. Wystarczy wybrać zdjęcia, projekt, a potem zmieniać do woli układ fotografii i elementów dodatkowych przy pomocy sterowania metodą „przeciągnij i upuść”. Nie zabrakło też porcji nowych emotikon, idealnych na zimową porę – skoro śniegu za oknem nie ma, to niech chociaż emotki nam o nim przypominają.

Długie zimowe wieczory można spędzić nadrabiając zaległości w czytaniu. Dlatego Android dostaje teraz nowy tryb czytania, który zapewnia dostęp do narzędzi pomocnych dla osób niewidomych, słabowidzących lub tych z dysleksją. Google zadbał o nowe ustawienia konfiguracji wyświetlania (kontrast, typ i rodzaj czcionki) oraz funkcję zmiany tekstu na mowę z kontrolą szybkości.

Dla osób, które sporo oglądają na YouTube dodano nowy widżet wyszukiwania na ekranie głównym. Wystarczy jedno dotknięcie ekranu głównego, aby przejść bezpośrednio do biblioteki filmów, szortów lub subskrypcji. Ostatnią nowością jest opcja udostępniania cyfrowych kluczy samochodowych, choć na razie dotyczy to jedynie Pixeli i iPhoneów, ale z czasem funkcja trafi też na inne wybrane smartfony z Androidem w wersji 12 lub nowszej.

Dla użytkowników Wear OS też coś przygotowano

Google dodaje nowe kafelki dla smartwatchy, które pomogą w zwiększeniu produktywności. Z łatwością będzie można skontaktować się z ulubionymi osobami, czy sprawdzić godziny wschodu i zachodu słońca by najlepiej zaplanować dzień. Aktualizacji doczekała się również aplikacja Google Keep na Wear OS, dzięki czemu notatki i zadania zapisane na smartfonie będą równie czytelne także na zegarku. Bez problemu podejrzymy etykiety i współtwórców, wyświetlimy zdjęcia, rysunki oraz niestandardowe tła. Aktualizacja sprawi, że niezależnie, czy przeglądamy treści na smartfonie czy zegarku, nadal będą się one dobrze prezentować i będą kompletne.