Z okazji 30-lecia SMS-ów Wiadomości Google stają się jeszcze bezpieczniejsze

W tym tygodniu mija 30 lat, odkąd możemy wysyłać SMS-y. To świetna okazja, by dodać jakąś nowość do Wiadomości Google. Dlatego właśnie gigant z Mountain View ogłosił, że od przyszłego tygodnia użytkownicy będą mogli korzystać z kompleksowego szyfrowania także w rozmowach grupowych.
Z okazji 30-lecia SMS-ów Wiadomości Google stają się jeszcze bezpieczniejsze

Choć komunikatory internetowe pokroju WhatsAppa czy Messengera sprawiły, że SMS-y poszły nieco w odstawkę, to nie oznacza, że nikt już z nich nie korzysta i nie trzeba nic robić w celu zwiększenia bezpieczeństwa takiej formy komunikacji.

Dlatego właśnie, by uczcić 30-rocznicę SMS-ów, Google przedstawił, jakie nowości wkrótce trafią do ich aplikacji Wiadomości

Najistotniejszą z nich jest kompleksowe szyfrowanie, które zostanie rozszerzone także na czary grupowe. Od wielu lat funkcja ta dostępna jest przy pojedynczych konwersacjach, więc jej dostępność także na rozmowy grupowe znacznie wpłynie na bezpieczeństwo i prywatność użytkowników. Na razie jeszcze funkcja dostępna jest w ramach beta testów, ale na wprowadzenie jej do stabilnej wersji aplikacji nie trzeba będzie długo czekać.

Kolejną nowością jest natomiast opcja reagowania na wiadomości RCS przy użyciu dowolnych emoji, tak jak to ma miejsce chociażby w Messengerze. Nie jest to może jakaś wielka innowacja, ale osoby, które dużo SMS-ują z pewnością się z niej ucieszą. Warto jednak zauważyć, że jest to przy okazji kolejny sposób na wbicie szpilki Apple’owi, bo o ile wszyscy producenci smartfonów i operatorzy komórkowi przyjęli standard RCS (najprościej mówiąc ulepszone SMS-y), to gigant z Cupertino nadal się opiera, uparcie trzymając się standardowych SMS-ów. Dlatego właśnie, niezależnie od operatora czy producenta smartfona (właśnie z wyjątkiem iPhone’ów) wiadomości niczym się od siebie nie różnią.

Google najwidoczniej nie ma zamiaru przestać wychwalać RCS i promować jego wykorzystywania, jak to zresztą robi już od miesięcy. Trudno się dziwić, bo standard daje wiele możliwości, takich jak wysyłanie SMS-ów przez Wi-Fi, wysyłanie i odbieranie wysokiej jakości zdjęć i filmów, sprawdzanie wskaźników pisania i odczytywanie potwierdzeń w czasie rzeczywistym, dodawania czy usuwanie znajomych z czatów grupowych. Tymczasem, nawet pod presją, nadal woli pozostać przy iMessage i zwykłych SMS-ach. Ciekawe tylko, jak długo to jeszcze potrwa.