Elektrownie wiatrowe zabijają ogromną liczbę nietoperzy. Te drony mają je ratować

Kiedy wspomina się o elektrowniach wiatrowych, które sprowadzają się do wielkich turbin rozstawionych w polach, na morzach i w oceanach, często pomija się ich wpływ na faunę. Wedle badań Audubon Society każdego roku turbiny zabijają od 140000 do 500000 ptaków i jeszcze więcej nietoperzy, którym pomocną nawigację mają zapewnić nowo opracowane drony. 
Elektrownie wiatrowe zabijają ogromną liczbę nietoperzy

Greater short-nosed fruit bat (Cynopterus sphinx)

Jak uchronić nietoperze od elektrowni wiatrowych?

Zespół naukowców z Tel Aviv University zajął się istnym exodusem, jakiego każde postawienie elektrowni wiatrowych zapewnia okolicznym nietoperzom. Te są jeszcze bardziej narażone na ich działanie, bo nie wytrzymują przelotu nawet w okolicy turbiny, która generuje strefę niskiego ciśnienia, w której organy wewnętrzne nietoperzy zwyczajnie eksplodują. Próbowano zaradzić temu poprzez stosowanie gwizdków i fal ultradźwiękowych, ale te rozwiązania nie są idealne.

Stąd pomysł wspomnianych badaczy ma system rozwiązujący problemy innych metod. Ten sprowadza się do dronów, których dodatkowy osprzęt generuje jaskrawo migające światła i impulsy ultradźwiękowe, aby aktywnie odstraszać nietoperze od stref z turbinami wiatrowymi. Zweryfikowano to w praktyce, śledząc wzorce lotów nietoperzy w izraelskiej dolinie Hula i potwierdzając, że dronowi udało się przekierować około 40% nietoperzy z dala od zabójczych turbin. Teraz zespół chce sprawdzić skuteczność swojego pomysłu w okolicy turbiny i po tym zapewne zdecyduje, czy podbić nim rynek.