Elektrownie wiatrowe zabijają ogromną liczbę nietoperzy. Te drony mają je ratować

Kiedy wspomina się o elektrowniach wiatrowych, które sprowadzają się do wielkich turbin rozstawionych w polach, na morzach i w oceanach, często pomija się ich wpływ na faunę. Wedle badań Audubon Society każdego roku turbiny zabijają od 140000 do 500000 ptaków i jeszcze więcej nietoperzy, którym pomocną nawigację mają zapewnić nowo opracowane drony. 
Elektrownie wiatrowe zabijają ogromną liczbę nietoperzy

Greater short-nosed fruit bat (Cynopterus sphinx)

Jak uchronić nietoperze od elektrowni wiatrowych?

Zespół naukowców z Tel Aviv University zajął się istnym exodusem, jakiego każde postawienie elektrowni wiatrowych zapewnia okolicznym nietoperzom. Te są jeszcze bardziej narażone na ich działanie, bo nie wytrzymują przelotu nawet w okolicy turbiny, która generuje strefę niskiego ciśnienia, w której organy wewnętrzne nietoperzy zwyczajnie eksplodują. Próbowano zaradzić temu poprzez stosowanie gwizdków i fal ultradźwiękowych, ale te rozwiązania nie są idealne.

Reklama

Stąd pomysł wspomnianych badaczy ma system rozwiązujący problemy innych metod. Ten sprowadza się do dronów, których dodatkowy osprzęt generuje jaskrawo migające światła i impulsy ultradźwiękowe, aby aktywnie odstraszać nietoperze od stref z turbinami wiatrowymi. Zweryfikowano to w praktyce, śledząc wzorce lotów nietoperzy w izraelskiej dolinie Hula i potwierdzając, że dronowi udało się przekierować około 40% nietoperzy z dala od zabójczych turbin. Teraz zespół chce sprawdzić skuteczność swojego pomysłu w okolicy turbiny i po tym zapewne zdecyduje, czy podbić nim rynek.