Święta w nanoskali. Najmniejszy na świecie wydruk przypomina o magii świąt

W swoistym pokazie możliwości pierwszego komercyjnego narzędzia NanoFrazor przeznaczonego do produkcji materiałów 1D lub 2D, czy urządzeń kwantowych, naukowcy postanowili wykonać najmniejszy na świecie wydruk. Ten może i ma w sobie ułamek magii świąt, ale daleko mu do czegoś naprawdę użytecznego. 
Najmniejszy na świecie wydruk
Najmniejszy na świecie wydruk

NanoFrazor stworzył najmniejszy na świecie wydruk, który ma w sobie kawałek magii świąt

Naukowcy z Technical University of Denmark zdecydowanie wiedzą, jak zapewnić sobie pięć minut sławy w świetle bożonarodzeniowych reflektorów. Tak jak w zeszłym roku zrobiło się o nich głośno za sprawą najcieńszej na świecie choinki, tak w tym roku również postanowili pobawić się z drobnymi projektami, wytwarzając najmniejszy w historii wydruk z fragmentem świątecznej piosenki. 

Z wykorzystaniem narzędzia NanoFazor naukowcy wygrawerowali na ledwie 40-mikronowej polimerowej płycie pierwsze 25 sekund piosenki Rockin’ Around the Christmas Tree. W procesie NanoFrazor nie tylko stworzył grafikę w centrum płyty, ale także wyrzeźbił w jej powierzchni spiralny rowek na wzór zapisów na płytach winylowych, w którym to umieszczono sygnał muzyczny… i to w stereo. Uzyskano to poprzez uzależnienie prawego kanału od głębokości rowka i lewego od samych kształtów.   

NanoFrazor działa poprzez usuwanie minusowych ilości materiału ze stałego kawałka w precyzyjnych miejscach, a ten świąteczno-rekordowy efekt jego działania rzeczywiście można odsłuchać. Tyle tylko, że potrzebny do tego byłby zaawansowany sprzęt (np. mikroskop sił atomowych), co sprawia, że tak małe wydruki nie mają zbyt praktycznych zastosowań. Dlatego też sam projekt powstał zapewne głównie po to, aby ukazać możliwości NanoFrazor w tworzeniu struktur w nanoskali.

Fakt, że możemy teraz precyzyjnie kształtować powierzchnie z nanoskalową precyzją z całkiem dużą prędkością wyobraźni, jest dla nas przełomem. Mamy wiele pomysłów na to, co zrobić dalej i wierzymy, że ta maszyna znacznie przyspieszy prototypowanie nowych struktur. Naszym głównym celem jest opracowanie nowatorskich czujników magnetycznych do wykrywania prądów w żywym mózgu […] Czekamy również na stworzenie precyzyjnie wyrzeźbionych krajobrazów potencjalnych, dzięki którym będziemy mogli lepiej kontrolować fale elektronowe – stwierdził jeden z badaczy, Tim Booth.