Powstaje wyjątkowa chińska wyspa atomowa. Pierwszy reaktor już zainstalowano

Chiny mają wielki energetyczny plan, którego częścią będzie wyspa Linglong One w prowincji Hainan w południowych Chinach. Niedawno rozpoczęła się na niej budowa czegoś wyjątkowego, bo pierwszego na świecie komercyjnego modularnego reaktora nuklearnego, jak informuje Global Times.
Wyspa atomowa
Wyspa atomowa

Chiny dbają o swój sektor energetyczny. Wyspa atomowa jest tego częścią

Ten reaktor dzierży miano Changjiang ACP100 i wedle obecnych informacji oraz założeń będzie produkował miliard kilowatogodzin energii elektrycznej rocznie. To z kolei wystarczy do zaspokojenia potrzeb ponad 525 tysięcy gospodarstw domowych, ale nie będzie to jedyna jego funkcja. 

W praktyce bowiem ten reaktor może być również przeznaczony do produkcji energii elektrycznej, ogrzewania lub odsalania wody morskiej, ale zanim jego działalność ruszy pełną parą, minie jeszcze około 58 miesięcy. Praca jednak wrze, co potwierdza fakt, że dopiero w kwietniu tego roku powstał stalowy szyb reaktora, który stanowił wstęp do budowy ACP100. Każdy z elementów tworzących całą wyspę Linglong One ma mieć moc 125000 kilowatów i produkować miliard kilowatogodzin energii elektrycznej każdego roku.