Po co ścinać drzewa, kiedy można je drukować?

Wycinka lasów musi zostać ograniczona, jeśli nie chcemy się pożegnać z zielonymi płucami naszej planety. A tak się składa, że naukowcy mają pomysł na zastąpienie drewna.
Po co ścinać drzewa, kiedy można je drukować?

Pomóc ma druk 3D, za sprawą którego drewno można pozyskiwać w warunkach laboratoryjnych. O skali problemu, jakim jest znikanie terenów zielonych, najlepiej świadczy fakt, iż od początku istnienia ludzkiej cywilizacji z powierzchni naszej planety zniknęło 54 procent całej populacji.

Co gorsza, niekontrolowane wylesianie jest jedną z głównych przyczyn występowania fal upałów, susz i innych klęsk żywiołowych. Niestety, jak na razie nie jesteśmy w stanie funkcjonować bez drewna. W efekcie każdego dnia wycinamy ogromną liczbę drzew, które są następnie wykorzystywane w produkcji papieru, wosku, leków, gum czy mebli.

Zamiast więc całkowicie rezygnować z tego surowca, warto byłoby pomyśleć nad alternatywnymi sposobami na jego pozyskiwanie. Pomóc ma realizacja pomysłu opisanego na łamach Materials Today. Jego autor, który wywodzi się z MIT, przekonuje, iż zamiast wycinania drzew powinniśmy skupić się na druku 3D.

Drzewa są wycinane i wykorzystywane w wielu różnych dziedzinach

Naukowcy wykorzystali cynię wytworną (Zinnia elegans). Używając jej komórek przeprowadzili biodruk drewnianych kawałków o dowolnym kształcie i rozmiarze. Wystarczy więc szereg instrukcji, nieco cierpliwości i otrzymamy obiekt w pożądanym kształcie. I to bez jakiejkolwiek obróbki. Wyobrażacie sobie produkowanie w takich okolicznościach na przykład stołów kuchennych?

Zanim jednak udało się wyprodukować stół, komórki wspomnianej rośliny weszły w kontakt z płynną pożywką, a później: roztworem żelowym. Ten składał się z hormonów i składników odżywczych napędzających wzrost rośliny. W międzyczasie konieczne było zmienianie stężenia tych hormonów, dzięki czemu autorzy mogli kontrolować sztywność, wytrzymałość, gęstość i szereg innych właściwości wyhodowanej w laboratorium masy roślinnej.  

Z czasem powstała nawet firma FORAY bioscience, której działania koncentrują się na dalszym rozwoju technik i metod pozyskiwania drewna bez wycinania drzew. Wykorzystywana metoda jest pierwszą tego rodzaju, ale możemy się spodziewać, iż na tym nie koniec: dalsze badania powinny doprowadzić do wykorzystywania komórek innych roślin, takich jak na przykład sosna.