Jak sztuczna inteligencja ulepszyła filtry wodne?

Wedle badań opublikowanych w czasopiśmie ACS Central Science sztuczna inteligencja może być bardzo przydatna w tworzeniu materiałów do filtrów wodnych i na dodatek może przyspieszyć proces związany z ich tworzeniem. Jak dokładnie? O tym poniżej.
Sztuczna inteligencja ulepszyła filtry wodne
Sztuczna inteligencja ulepszyła filtry wodne

Sztuczna inteligencja rewolucjonizuje coraz więcej sektorów. Od niedawna również filtry wodne

Obecne membrany filtracyjne stosowane w zakładach oczyszczających wodę, rurociągach i wreszcie bezpośrednio w naszych kranach mają trudności z filtrowaniem szczególnych rodzajów zanieczyszczeń. Nie spisują się dobrze, jeśli ta jest wyjątkowo brudna lub zawiera małe, neutralne cząsteczki (np. kwas borowy). Można to jednak rozwiązać i odpowiedź na to, jak tego dokonać, opracowali naukowcy z University of California Santa Barbara w USA.

Wykorzystując sztuczną inteligencję do opracowywania membran filtracyjnych o nowych właściwościach, które będą mogły stanowić podstawę nowatorskiego systemu filtrowania przy użyciu algorytmów i uczenia maszynowego. Naukowcy w dążeniu do tego, dokonali trzy kluczowych odkryć, a mianowicie:

  • najbardziej optymalne wzory miały jeden lub dwa rzędy grup hydroksylowych wciśniętych pomiędzy grupy metylowe, tworząc pierścienie wokół środkowej części porów.
  • woda przechodziła przez por prawie dwa razy szybciej niż kwas borowy 
  • neutralne substancje rozpuszczające (fenol, benzen i izopropanol) mogą zostać oddzielone od wody dzięki zoptymalizowanym projektom nanorurek węglowych w grupie symulacji.

Naukowcy mają teraz nadzieję, że ich odkrycia zostaną wykorzystane do projektowania i tworzenia powierzchni, które mogą mieć unikalne interakcje z wodą lub innymi cząsteczkami.