To najbardziej elastyczny ekran, jaki Samsung pokazał nam do tej pory. Flex Hybrid daje naprawdę dużo możliwości

Choć obecnie na rynku smartfonów mamy dwa typy składanych urządzeń – Fold i Flip – to nie ma co się łudzić, że producenci na tym poprzestaną. Zresztą, od dawna mówi się o rolowanych czy rozsuwanych ekranach, a teraz Samsung pokazał prototyp Flex Hybrid, który nie tylko można składać, ale i rozsuwać.
To najbardziej elastyczny ekran, jaki Samsung pokazał nam do tej pory. Flex Hybrid daje naprawdę dużo możliwości

Podczas targów CES 2023 producenci chętnie dzielą się swoimi najnowszymi technologiami. Samsung, po zaprezentowaniu pierwszego na świecie podwójnego monitora do gier 4K pokazał kolejny wyjątkowy prototyp. Tym razem stworzony z myślą o urządzeniach mobilnych, ale patrząc na wymiary, spodziewamy się, że Flex Hybrid prędzej trafi do tabletów, bo tak ogromnego telefonu raczej nikt nie zechce.

Prototyp Flex Hybrid daje ogrom możliwości. Czy tak będą wyglądały składane urządzenia przyszłości?

Nazwane „Flex Hybrid”, koncepcyjne urządzenie Samsunga wyposażono w zawias, który pozwala na złożenie go na podobieństwo Galaxy Z Fold. Jednak prawą stronę panelu można dodatkowo powiększyć, za sprawą rozsuwanego segmentu, podobnego do rozwiązania zastosowanego w anulowanym LG Rollable. Tym razem jednak wydaje się, że prototypowy ekran raczej trafi do przyszłych tabletów, bo jego rozmiary zdecydowanie nie są smartfonowe.

Południowokoreański gigant co prawda poskąpił wielu szczegółów, ale zdradził, że Flex Hybrid po rozłożeniu oferuje 10,5-calowy ekran o proporcjach 4:3. Po rozsunięciu przyjmuje on postać 12,4-calowego panelu o proporcjach 16:10. Na smartfon jest to więc o wiele za dużo, ale na kompaktowy tablet, który po złożeniu nie zajmie tak dużo miejsca, jak standardowe modele? Czemu nie.

Niestety, jak już wspomnieliśmy, na temat tego nowego ekranu nie wiemy niczego więcej. Nie ma też co oczekiwać, że Samsung szybko wprowadzi go do masowej produkcji, bo prezentacja prototypu to jedno, a jego komercjalizacja – coś zupełnie innego. Przykładem jest Xiaomi, które na taki pomysł wpadło już dawno, a prototyp zaprezentowało w 2021 roku. I co? Urządzenia na rynku nadal nie ma. Rozwiązanie prezentuje się interesująco, ale nadal jest to tylko demonstrator technologii. Stworzenie urządzenia, które będzie gotowe do sprzedaży, niesie za sobą o wiele więcej wyzwań, bo producent będzie musiał zapewnić mu odpowiednią trwałość, a także cenę, bo nawet rewolucyjna technologia nie zawojuje rynku, gdy będzie sprzedawana za astronomiczne sumy.

Flex Hybrid nie był jedynym elastycznym ekranem zaprezentowanym przez Samsunga podczas CES 2023

Firma pokazała też dwa inne elastyczne ekrany, które z kolei trafią na pokłady laptopów. Flex Slidable Solo można rozsunąć z jednej strony, podczas gdy Flex Slideable Duet ma mechanizm rozsuwania z dwóch stron. Oba modele mogą rozszerzyć się z 13-14 cali do 17,3 cala. I tutaj zabrakło jakichkolwiek szczegółów specyfikacji, dlatego trudno nam powiedzieć o nich cokolwiek więcej.