Tanie skrzypce w zasięgu druku 3D
Problem z nauką gry na skrzypcach zaczynają się już na samym początku przygody, bo te instrumenty z wyższej półki “dla początkujących” mogą kosztować całe tysiące złotych. Im ktoś ambitniejszy, tym po droższe skrzypce będzie sięgał, a wtedy w grę wchodzą kwoty rzędu kilkunastu i kilkudziesięciu złotych. Na szczęście próg wejścia może zostać wkrótce obniżony, bo The Acoustical Society of America w ramach AVIVA Young Artists Program opracowało sposób na produkcję skrzypiec z wykorzystaniem druku 3D.
W efekcie powstały skrzypce z dwóch części przy użyciu druku 3D tak, że szyjka i podstrunnica zostały wydrukowane z gładkiego plastiku ABS, aby zapewnić wygodny uchwyt dla muzyków. Z kolei sam korpus skrzypiec składa się z plastikowej substancji polimerowej, czyli dokładnie z tego samego, co typowe skrzypce akustyczne i został zaprojektowany tak, aby generować rezonansowy ton.
Rezultatem są skrzypce 3D, które brzmią ciemniej i łagodniej niż tradycyjny instrument. Teraz z kolei zajmujący się tym specjaliści chcą zbadać potencjał modyfikacji podstawowego projektu oraz sposoby co do obniżenia kosztów produkcji przy jednoczesnym uczynieniu takich instrumentów bardziej dostępnymi i to zwłaszcza w sferze edukacji.